Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyński batalion 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2019-11-12


Cieszyński batalion 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma swojego dowódcę. Na stanowisko to został wyznaczony ppłk Sławomir Kożuch.

Jak podkreśla dowódca nowoformowanego batalionu, zespół jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego wyszkolenie każdego żołnierza musi być na najwyższym poziomie.

Cieszyński 133. batalion ze względu na teren w jakim będzie działał zostanie przygotowywany do realizacji zadań nie tylko w terenie zurbanizowanym, ale i w środowisku górskim oraz lesisto-jeziornym.

Pierwsze szkolenie podstawowe żołnierzy, którzy będą służyć w Cieszynie rozpocznie się już 22 listopada. Od nowego roku w cieszyńskim batalionie ruszą natomiast weekendowe szkolenia rotacyjne a „terytorialsi” na stałe wpiszą się w krajobraz tego terenu.

To dobra wiadomość dla mieszkańców południa naszego województwa.

- Mieszkańcy nie tylko powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego, pszczyńskiego oraz bielskiego będą mogli liczyć na wsparcie swoich żołnierzy gdy tylko zajdzie taka potrzeba – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. Nowoformowany batalion to także dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części województwa śląskiego, chcących wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Innowacyjność szkolenia, współdziałanie z innymi rodzajami służb mundurowych oraz przygotowanie do działania w zróżnicowanym środowisku walki jak teren zurbanizowany, lesisto-jeziorny czy górzysty z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego lub wspinaczkowego to tylko nieliczne aspekty szkolenia, które mam nadzieję, że przyciągną ludzi z pasją, chcących uczyć się od doświadczonej kadry zawodowej – spadochroniarzy i uczestników misji poza granicami kraju – powiedział ppłk Kożuch.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie służy w niej ponad 600 terytorialsów a kolejnych blisko 300 jeszcze w tym roku przejdzie szkolenie i zasili szeregi 13 ŚBOT. Ppłk. Sławomir Kożuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szkolę ukończył z wyróżnieniem - Srebrnym Pierścieniem Komendanta WSO. Wychowanek 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego, gdzie zdobywał doświadczenie od dowódcy plutonu poprzez dowódcę kompanii aż do zastępcy dowódcy batalionu. Jako dowódca kompanii bojowej uczestniczył w misjach poza granicami kraju w Iraku i Afganistanie. Do tej pory w 13. Śląskiej Brygadzie OT był dowódcą 131 batalionu lekkiej piechoty w Gliwicach.

fot. mat/pras

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl