Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

60 lat to piękny czas

2019-12-02


Rok 2019 to dla Towarzystwa Polsko-Austriackiego czas jubileuszu. 28 grudnia 1959 r. w Pałacu Kazimierzowskim, w gabinecie ówczesnego rektora, prof. dra Stanisława Turskiego, odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa.

W tym roku mija dokładnie 60 lat od tej daty. Z tej okazji 16 listopada br. w Warszawie w salach Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyły się jubileuszowe obchody powstania Towarzystwa Polsko Austriackiego w Polsce., w których wzięła udział Pani Maria Gawlas, Prezes Towarzystwa Polsko Austriackiego Oddział w Cieszynie.


Na uroczystość oprócz władz Towarzystwa z Prezesem prof. Zbigniewem Tomkowskim przybyli m.in. ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Werner Almhofer, ambasador Austrii na Łotwie Stella Avallone, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie dr Rupert Weinman oraz przedstawiciele władz samorządowych i wyższych uczelni warszawskich. Uroczystości rozpoczęły się w holu głównym Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otwarciem wystawy "Blisko Austrii", na której prezentowane były publikacje o Austrii w języku polskim, o stosunkach polsko-austriackich, literaturze austriackiej i przewodniki turystyczne. W sali balowej Prezes TPA prof. Tomkowski wręczył zasłużonym działaczom odznaczenia oraz pamiątkowe jubileuszowe medale. Po części oficjalnej zaprezentowali się zebranym wiedeńscy muzycy w repertuarze klasycznym.

Uroczystość jubileuszowa w pięknej Sali Balowej Pałacu Potockich była również okazją do wręczenia wyróżnień zasłużonym działaczom Towarzystwa oraz osobom współpracującym. Miło nam poinformować, że w tym gronie znalazła się również Pani Maria Gawlas, Prezes Towarzystwa Polsko Austriackiego Oddział w Cieszynie. Gratulujemy!

Jubileuszowe uroczystości zakończyły wspomnienia oraz wymiana doświadczeń, a także rozmowy o planach na przyszłość.

fot. mat/pras

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl