Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…”

2019-12-09

7 grudnia na cieszyńskim Rynku blisko 150 żołnierzy batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową, wypowiadając słowa „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…”

Wydarzenie, które po raz pierwszy zawitało do miasta nad Olzą było zwieńczeniem 15-dniowego intensywnego szkolenia z udziałem „terytorialsów”. Warto przypomnieć, że to właśnie w Cieszynie w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełnią już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie „terytorialsów” jest już ponad 840 osób, połączonych chęcią służby Ojczyźnie.

- „Per aspera ad astra” – przez ciernie do gwiazd, ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to co przeszliście przez ostanie dni. Dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia ale także chwil uwierzenia w siebie w swoje możliwości przełamania własnych ograniczeń… - mówił podczas uroczystej przysięgi, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Choć dzień 7 grudnia pozostanie w pamięci wielu osób na długo, żołnierze wiedzą, że to tak naprawdę dopiero początek ich przygody.

- Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji „gwiazdy” te będą za trzy lata kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od Was od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa, gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwości wykonywać w przyszłości. – mówił płk Białas.

BSK/mat.pras

fot. BSK

 

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl