Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. pixabay.com/pl

fot. pixabay.com/pl

„Pociąg do kultury” z liczbą 1165 głosów

2019-12-31


Blisko 24 tysiące ważnych głosowań zanotowano podczas I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na tej podstawie powstała lista zadań do realizacji w 2020 roku.

- W I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy regionu decydowali o rozdysponowaniu 10 milionów złotych. W lipcu mogli składać propozycje zadań, natomiast w listopadzie wskazywali te spośród zgłoszonych projektów, które w ich ocenie są najciekawsze i najpotrzebniejsze. Mieszkańcy mogli wybierać wśród 85 zadań podzielonych na poszczególne pule – wojewódzką i 7 pul podregionalnych. Głosowano elektronicznie za pośrednictwem strony eBO.slaskie.pl. Między 12 a 30 listopada odnotowano 23 683 ważne głosowania – czytamy na stronie na stronie bo.slaskie.pl

Zgodnie z regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do realizacji są przeznaczane te zadania, które uzyskały największą liczbę głosów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danej puli.

Miło nam poinformować, że liczbą 1165 głosów na liście zadań do realizacji w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego znalazł się projekt „Pociąg do kultury” (205 080,00 pln). Zadanie o zasięgu wojewódzkim to tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne, itp. Gdzie? - w około 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? - Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2020 r. Jak? - gdy kupisz bilet kolejowy „tam” (płacąc 100% lub mniej – z ulgą ustawową bądź handlową) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny. Bilet powrotny będzie też ważny na dzień po zakończeniu wydarzenia kulturalnego, w którym brałeś/brałaś udział. Podróżując pociągiem zyskujesz czas i ograniczasz emisję CO2.

Co jeszcze uda się zrealizować w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego? Między innymi budowę wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, konserwację kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Anny w Bielsku-Białej, Park na tak! Plac zabaw w Parku Śląskim.

Lista wszystkich projektów znajduje się TUTAJ


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl