Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Ewelina Bachul-Cienciała laureatką Stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna

2020-02-27


Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami otrzymała Ewelina Bachul-Cienciała – absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jej pasją jest muzyka, którą zajmuje się również zawodowo.

Ewelina Bachul-Cienciała to osoba związana z naszym miastem i działająca na jego rzecz, przyczyniająca się do rozwoju życia kulturalnego Ziemi Cieszyńskiej i propagowania naszej „Małej Ojczyzny” na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W swojej działalności koncertowej często korzysta z dorobku twórców pochodzących z Cieszyna.

Wykonywała utwory Jana Gawlasa, Wiesława Cienciały i Krzysztofa Gawlasa, koncertując między innymi w Cieszynie, Katowicach, Krakowie, Tarnowskich Górach, Tychach, Wiśle i Wodzisławiu Śląskim. Dokonała prawykonań utworów organowych Wiesława Cienciały i Krzysztofa Gawlasa, a także nagrała solową płytę (ORG-homage!, 2017 Łódź). Pozycje z tej płyty zostały upublicznione w Programie Drugim Polskiego Radia oraz w Radiu Katowice. Oprócz licznych koncertów w kraju i zagranicą (Rosja, Litwa, Czechy) posiada również osiągnięcia na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach organowych i kameralnych. Wspomnieć należy o wyróżnieniu i nagrodzie specjalnej w Międzynarodowym Rosyjsko-Polskim Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolitana” w Sankt-Petersburgu, a także tytule finalistki Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych „Per organo a quattro mani” w Nowym Sączu. Do jej osiągnięć z pewnością zaliczyć można: I miejsce podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów CEA w Warszawie oraz II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kameralnym „Artem cameralem promovere” w Mielcu. Pani Ewelina jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Wielokrotnie otrzymywała stypendia dla najlepszych studentów.

Jej życie przepełnione jest działalnością pedagogiczną. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Festiwalu Dni OrgaNOWE w Wiśle, ale także organizatorem koncertów młodych organistów na terenie powiatu cieszyńskiego. Warto podkreślić, że najbliższe plany stypendystki również związane są z Cieszynem i cieszyńskimi twórcami. W swoim wniosku Ewelina Bachul-Cienciała deklaruje: „Zamierzam nagrać materiał na płytę CD (i w przyszłości ją wydać), będącą monografią dwóch cieszyńskich kompozytorów: braci: Adama i Karola Hławiczków… Utwory te chciałabym nagrać na organach, przy których w dużej mierze powstawały – tj. organach firmy Sauer Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Zamierzam następnie włączyć te utwory na stałe do swojego repertuaru koncertowego”.

Pani Ewelinie gratulujemy imponujących osiągnięć i życzymy kolejnych muzycznych sukcesów!

W tym roku wśród czterech kandydatów ubiegających się o stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami znalazła się między innymi Antonina Kraszewska – uczennica czwartej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. Paderewskiego w Cieszynie, gdzie uczy się gry na skrzypcach oraz na flecie poprzecznym. Od najmłodszych lat przejawia talent wokalny, który znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych i prestiżowych nagrodach – uzyskiwanych podczas konkursów, przeglądów piosenki i festiwali wokalnych – rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.

   

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl