Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Tęsknię za tobą Czechu / Střskß se mi po tobý, ╚echu

Chcemy wyrazić tęsknotę za niespodziewanie i nagle ograniczoną możliwością kontaktu z Czeskimi przyjaciółmi. Ruch przygraniczny odbywający się do tej pory bez żadnych przeszkód i kontroli nagle został ucięty. Po czeskiej stronie miasta zostało wielu Polaków wynajmujących tam mieszkania czy tworzących polsko-czeskie rodziny. Życie kulturalne tworzone na przygranicznym obszarze wspólnie przez Czechów i Polaków nagle napotkało na ostatnio już niezauważalną przeszkodę – GRANICĘ. Również handel i usługi w obu miastach odczuwają obecne ograniczenia. Wielu mieszkańców Czeskiego Cieszyna codziennie robiło zakupy w Polsce, Polacy licznie stołowali się w Czeskich gospodach – mów Stefan Mańka, jeden z pomysłodawców akcji.

Wspólnie spacerowaliśmy wzdłuż Olzy wielokrotnie przekraczając granicę w ciągu dnia, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Ta sytuacja izolacji, dla wielu młodych osób zupełnie nowa, dla nieco starszych przypominająca, w sumie nie tak odległe czasy, jest w znacznym stopniu dotkliwa dla wszystkich mieszkańców podzielonego miasta – dodaje Magda Szadkowska, współorganizatorka akcji.

Zgodę na nieodpłatne wywieszenie banerów wydał dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie.

- To świetna inicjatywa i bardzo dziękuję organizatorom. Te proste słowa niosą wszystkie emocje, jakie towarzyszą nam w tym trudnym czasie. Pokazują, jak bardzo wprowadzenie granic wpływa na naszą codzienność, nasze kontakty towarzyskie ale także rodzinne. Mamy nadzieję, że ta sytuacja potrwa jak najkrócej. Dlatego kolejny raz proszę, ograniczmy kontakty bezpośrednie do minimum i w miarę możliwości zostańmy w domu – mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl