Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2020
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

100 lat podopiecznej Domu Spokojnej Starości

Dziś swoje 100 urodziny obchodzi Aniela Biernacka, pensjonariuszka cieszyńskiego Domu Spokojnej Starości. To pierwsza stulatka wśród domowników!

Przepis na długowieczność pani Anieli to przede wszystkim codzienność wypełniona poczuciem humoru. Czas pandemii nie pozwolił spędzić tego dnia tak, jak by wszyscy chcieli, ale i tak nie zabrakło kontaktu z najbliższymi, którzy pod oknem w akompaniamencie muzycznym odśpiewali życzenia. Jubilatkę odwiedziła także Gabriela Staszkiewicz.

- Sokrates mówił, że „nigdy nie zestarzeje się serce, które kocha”. Od siebie dodam, że także serce, które jest kochane. Dedykując Pani tę myśl, życzę zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz nieustającej pogody ducha, a także samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych – wnuków, prawnuków i praprawnuków. Niech każdy dzień wnosi w Pani życie coraz więcej ciepła i miłości, niech napawa Panią radością i poczuciem dumy z życiowych doświadczeń. Niech obecność bliskich daje siłę i wnosi radość w Pani codzienność – życzyła Burmistrz Miasta Cieszyna.

ANIELA BIERNACKA z domu Bijok urodziła się 13 maja 1920 roku w Zebrzydowicach. Tam też została ochrzczona i uczęszczała do szkoły.
Jubilatka jest drugim dzieckiem w rodzinie Bijok. Starsza siostra Maria oraz młodszy brat Antoni i najmłodsza Anna już nie żyją. Aniela dwukrotnie wychodziła za mąż. Pierwszy mąż, Ferdynand Matuszczyk, z którym miała córkę Wandę, zginął w 1940 roku. W 1952 roku pochowała Adama Ciupkę – konkubenta, z którym miała córkę Krystynę. Drugi mąż Anieli, Ryszard Biernacki, zmarł w 1976 roku. Obie córki oraz ich mężowie nie żyją. Wanda zmarła w 1999 roku, a Krystyna - w 2005 roku.
Aniela jest babcią 3 wnuków, 5 prawnuków oraz 2 praprawnuków. Całe życie związana była z Zebrzydowicami i Polskimi Kolejami Państwowymi. Najpierw pracowała jako torowy, a następnie dróżnik przejazdowy w różnych miejscach powiatu cieszyńskiego. Do pracy potrafiła na piechotę iść z Zebrzydowic do Cieszyna.
W 1975 roku przeszła na kolejową emeryturę i mieszkała w blokach kolejowych obok stacji w Zebrzydowicach. Długi czas radziła sobie sama, pomimo że w blokach nie było centralnego ogrzewania i trzeba było nosić węgiel z piwnicy. Dużą pomocą służyli współmieszkańcy. Od trzech lat Aniela jest mieszkanką Domu Spokojnej Starości w Cieszynie, gdzie doczekała się 100 rocznicy urodzin.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl