Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyn szczerze i samokrytycznie Nowe podejście do rozmów z mieszkańcami

2020-09-07


W Cieszynie rozpoczynają się konsultacje społeczne na niespotykaną dotąd skalę. Ich hasło przewodnie to: „Porozmawiajmy szczerze o Cieszynie”, które ma pobudzić władze i mieszkańców do krytycznego spojrzenia na samych siebie.

Podejście to jest reakcją na zagrożenie marginalizacją miasta, które, jak wskazują badania (m.in. raport prof. Przemysława Śleszyńskiego pt. Delimitacja miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze), od lat traci swoje znaczenie. – Musimy odwrócić ten proces! – komentuje Przemysław Major, wiceburmistrz miasta i koordynator akcji konsultacyjnej.

W podobnej sytuacji znajduje się ponad 200 innych miast i miasteczek na terenie całego kraju. Biorą one udział w przygotowaniach do wdrożenia Programu Rozwoju Lokalnego, finansowanego z Funduszy Norweskich, który obejmie jednak tylko niektóre z nich. – Jednym z kryteriów otrzymania wsparcia jest wykazanie wspólnotowego podejścia do głównych problemów miasta. Już dziś wiemy, że jest to zjawisko wyludniania się, niezdolność do zatrzymania młodych Cieszyniaków i ich utrzymania się, brak odważnej wizji miasta na wiele lat do przodu i sporo innych wyzwań. Na te wszystkie problemy i uwarunkowania bardzo mocno zwraca uwagę Pani Burmistrz Gabriela Staszkiewicz, dlatego zdecydowała ona o podjęciu wyzwania jakim jest udział w Programie Rozwój Lokalny – wylicza Major.

Rozmowy z mieszkańcami odbywać się będą w drodze on-line, w otwartym punkcie konsultacyjnym umiejscowionym na rynku oraz podczas spacerów diagnostycznych, w wybranych dzielnicach. Część rozmów prowadzonych w internecie zostanie upubliczniona, tak, aby w trycie rzeczywistym użytkownicy mogli je komentować i zgłaszać swoje opinie. – To nasz pomysł na spotkania w warunkach pandemii. Nikt przed nami nie przeprowadził konsultacji społecznych metodą live chatów. Zapraszamy do ich śledzenia i szczerej, ale konstruktywnej krytyki. – zachęca Major.

Do konsultacji on-line, które rozpoczną się w drugim tygodniu września, zaproszono lokalnych działaczy starszego i młodego pokolenia, nauczycieli szkolnych i akademickich, laureatów Srebrnej Cieszynianki, reprezentację samorządowców, lokalnych dziennikarzy. Do punktu konsultacyjnego na Rynku, otwartego od 15 września do końca miesiąca, będzie mógł się zgłosić każdy zainteresowany. Nie inaczej będzie w przypadku planowanych na drugą połowę września, spacerów diagnostycznych z mieszkańcami okręgu ulicy Błogockiej, Banotówki i Marklowic.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl