Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Pogadajmy o Cieszynie. Rozmowy na Rynku

2020-09-15


Spotkania z burmistrzem jeden na jeden.

Przed nami kolejna odsłona akcji konsultacyjnej pod hasłem „Pogadajmy o Cieszynie”. Oprócz toczących się codziennie spotkań z mieszkańcami on-line, dołącza Otwarty Punkt Konsultacyjny na płycie cieszyńskiego Rynku. Do końca września mają w nim dyżurować wszyscy burmistrzowie, naczelnicy wydziałów i inny pracownicy Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Już dziś od godziny 10:00 można było spotkać się z wiceburmistrzem Przemysławem Majorem, o 12:00 z Burmistrzynią Gabrielą Staszkiewicz, a o 14:00 z wiceburmistrzem Krzysztofem Kaszturą. Terminy będą na bieżąco aktualizowane w mediach społecznościowych oraz na stronie UM Cieszyn.

- Oczyma wyobraźni widziałam miejsce osobiste, a nie samą przestrzeń publiczną. Miejsce, w którym moglibyśmy komfortowo i bezpiecznie porozmawiać. Elementy takie jak krzesła, właściwie bardziej domowe niż biurowe, stolik, a nie biurko i kwiaty, miały tworzyć kompozycję, która nie tylko będzie estetyczna, ale przede wszystkim stworzy „ten klimat” – informuje Beata Sobik, pomysłodawczyni wystroju przestrzeni zorganizowanej na potrzeby tych konsultacji, zastępca dyrektora Miejskiego Zarząd Dróg w Cieszynie.

Projekt powstał z zasobów, którymi dysponował MZD. Niektóre elementy zostały odrestaurowane, inne pochodzą z demontażu zniszczonych elementów. Przy całości pracowały osoby z Działu Zieleni Miejskiej i Oczyszczania miasta oraz Działu Gospodarczego. - Wszystko przygotowaliśmy własnoręcznie – podkreśla Beata Sobik.

W punkcie konsultacyjnym będzie można również spotkać przedstawicieli Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Wydziału Kultury i Promocji. Będzie można osobiście zapoznać się z postępami prac nad miejscowym planem zagospodarowania dla obszaru Śródmieścia oraz pozyskania informacji w sprawie uchwały krajobrazowej. – Przede wszystkim jednak zależy nam na przetestowaniu nowego pomysłu na współzarządzanie miastem oraz pomysłach mieszkańców na jego rozwój. Takie budzenie obywateli do działania to również główne kryteria Programu Rozwoju Lokalnego, w ramach których toczy się całe przedsięwzięcie - informuje Major.

Program ten skierowany jest do miast borykających się ze skutkami przemian gospodarczych i demograficznych, zagrożonych marginalizacją. – Dlatego głównym tematem konsultacji jest zmierzenie się z wizją utraty znaczenia Cieszyna, a tym bardziej z wizją odzyskiwania tego znaczenia. Dlatego chcemy słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać! – podkreśla Gabriela Staszkiewicz. W takim duchu utrzymane są również trwające konsultacje on-line, które skupiają coraz większa widownię. – Jest dużo emocji i obaw, ale i nadziei. Przygotowana strategia komunikacji tego programu zakłada samokrytykę i pogłębione spojrzenie na samych siebie. To zupełnie nowe podejście do rozmawiania o rozwoju miasta oraz nowe sposoby na spotykanie się – komentuje Burmistrz Miasta Cieszyna.

Punkt konsultacyjny będzie otwarty każdego dnia, od godziny 10:00 do 17:00. Przygotowywane są również godziny otwarcia w weekendy. - Chciałabym i życzyłabym mieszkańcom, aby „ten domek” był miejscem refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Dziś, w trudzie codzienności zapominamy o naszych pragnieniach, nawet o rozmowach. Chciałabym zachęcić mieszkańców, aby zatrzymali się choć na chwilę, być może przeczytali gazetę, czy książkę, lub po prostu usiedli i porozmawiali z urzędnikiem lub sobą wzajemnie – dodaje Beata Sobik.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl