Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2020
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Gratulujemy Laureatom

2020-11-13


- Nasz naród przetrwał 123 lata niewoli. Przeszedł wiele zawieruch gospodarczych i politycznych. Gorąco wierzę w to, że dzięki naszej narodowej solidarności i współpracy przetrwamy wszystko – mówił podczas uroczystej Sesji Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.

Można powiedzieć, że 11 listopada okazji do świętowania było wiele. Wśród nich: 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości a także uhonorowanie Laurem Srebrnej Cieszynianki - osób szczególnie zasłużonych dla naszego regionu. W tym roku odbywające się już po raz 24.

Z Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie gości powitała prowadząca uroczystość – dziennikarka i konferansjerka Hanna Blokesz-Bacza. – To tu spotykamy się każdego roku, by wyróżnić osoby szczególnie zasłużone dla Ziemi Cieszyńskiej. Osoby, które właśnie tej ziemi oddały kawałek swojego serca i kawałek swojego życia. Zazwyczaj teatralna widownia wypełniona jest po brzegi a scena bywa pełna śpiewu, tańca i sztuki związanej ze Śląskiem Cieszyńskim. W tym roku jest inaczej. Świat opanowała pandemia koronawirusa. Każdego dnia wiele osób dowiaduje się o chorobie. Wprowadzone zostały nowe zasady, które mają nas ochronić przed zakażeniem. Dezynfekcja, maseczki, dystans… to wszystko sprawia, że również dzisiejsza uroczystość wygląda inaczej niż w ciągu minionych 23 lat – podkreślała prowadząca.

11 listopada 2020 roku na scenie teatru nie zasiadł żaden z wyróżnionych. Pusta pozostała również widownia. Organizatorzy zadbali o to, by prezentacja Laureatów Srebrnej i Złotej Cieszynianki odbyła się w bezpiecznej dla wszystkich formule – za pomocą internetowej transmisji. Statuetki i dyplomy trafia do rąk uhonorowanych osób już niebawem, w momencie kiedy tylko okoliczności na to pozwolą.

Tradycyjnie wydarzenie otworzono hymnem Gaude Mater Polonia w archiwalnym wykonaniu Chóru Echo z Zebrzydowic, pod kierunkiem Jadwigi Sikory. Po krótkim wprowadzeniu nastąpiła prezentacja laureatów.

Miło nam poinformować, że z poszczególnych gmin wyróżnieni zostali: Brenna - Krystyna Waniołka, Chybie - Stanisław Przybyła, Cieszyn - Mirosław Werner, Dębowiec – nie udało się wybrać laureata, Goleszów - siostra Lidia Gottschalk, Hażlach – Danuta Łysek, Istebna – Jarosław Hulawy, Jasienica – nie wręczono wyróżnienia, Jaworze – Leszek Baron, Skoczów – Alojzy Foltyn, Strumień - Józefa Greń, Ustroń - Olga Kisiała, Wisła - Irena Cieślar, Zebrzydowice - Mirosław Węglorz. Laureatką Srebrnej Cieszynianki Powiatu Cieszyńskiego została Alina Rakowska, Złotą Honorową Cieszyniankę otrzymał Paweł Stanieczek - za upowszechnianie historii i kultury regionalnej Śląska Cieszyńskiego. Za wieloletnią i pełną oddania działalność pedagogiczną, kulturalną oraz naukową.

Każdego roku spotkanie kończyło się słowami pieśni „Ojcowski dom”. Z miejsc wstawała publiczność, w oczach pojawiały się łzy wzruszenia i dumy. Przejęcia tą wielką chwilą. – Wiem, że uczestniczymy w internetowej transmisji, że to wszystko jest online, i takie trochę nierealne…, ale możemy sprawić, by być bliżej siebie. Wstańcie i wspólnie zaśpiewajmy „Ojcowski dom”. Tam, gdzie teraz jesteście. Do zobaczenia – powiedziała na zakończenie H. Blokesz-Bacza.

Przypomnijmy - Laury Ziemi Cieszyńskiej przyznawane zostały w tym roku przez Gminę i Powiat Cieszyński już po raz 24. Co roku samorządy wybierają osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej. Wyróżnieni otrzymują statuetkę przedstawiającą cieszyniankę wiosenną autorstwa Henryka Jasińskiego.

Gratulujemy Laureatom i cieszymy się, że poszerzyli Państwo grono osób wybitnych i niezmiernie ważnych dla Śląska Cieszyńskiego. Niech ta nagroda będzie dla Was impulsem do dalszych działań.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl