Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

mat.pras

mat.pras

Konieczne pogłębienie sieci gazowniczej na ul. Głębokiej

2020-11-20


W kilkustopniowej hierarchii zjawisk mogących spowolnić prace remontowe na ulicy Głębokiej, problem z nieprawidłowym położeniem rur gazowych zajmował ostatnie miejsce.

Odwrotnie jednak w skali zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. – Rury leżą miejscami nawet 30 centymetrów za płytko…. To w tym momencie miara naszej odpowiedzialności i priorytet. Niestety, z tego powodu, musieliśmy wstrzymać remont odcinka ulicy Głębokiej – informuje Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta, koordynator projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”. – Rozumiem pojawiające się pytania. Lepiej jednak rozpoznać problem, znaleźć rozwiązanie, a następnie poinformować opinię publiczną, aniżeli dezinformować. I właśnie teraz jesteśmy w tym miejscu – dodaje Stanisław Kawecki.

Sprawa jest na tyle poważna, że w rozwiązanie problemu zaangażowali się wszyscy odpowiedzialni za realizację inwestycji. Zajrzyjmy do wnętrza najbardziej popularnej cieszyńskiej ulicy. Zobaczmy, co jest najgłębiej, a co kryje się pod powierzchnią i kto za co odpowiada. Zakład Gospodarki Komunalnej zarządza kanalizacją sanitarną. Odpływem deszczówki zajmuje się Miejski Zarząd Dróg.

Za sieć wodociągową odpowiadają Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej. Do tego dochodzi Tauron Polska Energia, Orange i Netia z sieciami elektrycznymi i teletechnicznymi. Ciepłociąg jest zarządzany przez spółkę Energetyka Cieszyńska. I… czas na gaz. Ten dostarczany jest do budynków przy ulicy oraz przesyłany tranzytowo do innych części miasta przez Polską Spółkę Gazownictwa, z podległą jej Gazownią w Cieszynie. To jest charakterystyczne dla wszystkich ulic w śródmieściu, że stanowią one swoisty kanał przesyłowy wielu mediów niezbędnych do funkcjonowania miasta, a nie tylko arterię komunikacyjną. To właśnie pracownicy Gazowni mają teraz pełne ręce roboty, po tym jak gestor sieci zdecydowała się na pilne pogłębienie posadowienia rur. Ostatni raz gazownicy „kopali” Głęboką w 2014 r., podczas pamiętnych prac kanalizacyjnych, czego nie można mylić z ciepłowniczymi pracami budowlanymi zleconymi przed rokiem w tym samym miejscu przez Energetykę Cieszyńską.

– Nie chcę sobie nawet wyobrażać takiego scenariusza, kiedy w grę wchodzi zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców. Na takie sytuacje nie ma zgody. Dziś skupiamy się na szybkim, ale co ważniejsze skutecznym rozwiązaniem tego problemu, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo mieszkańców i turystów – zapewnia Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna.

Pytanie, kto zawinił, samo jednak się nasuwa. Za realizację robót gazowniczych wykonanych przed kilku laty odpowiada Gazownia i działający z jego ramienia inspektor nadzoru oraz kierownik budowy lub robót. Te osoby mają obowiązek dopilnowania, aby prace wykonane zostały prawidłowo, co wynika wprost z prawa budowlanego. Choć stanęły prace drogowe związane z nową nawierzchnią, budowlańcy przerzucili się na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych z rynien do kanalizacji deszczowej na innych odcinkach ulicy. Sytuacja rodzi pytania o przewidywalny poślizg w realizacji całości projektu.

– Aktualny problem z gazociągiem może spowolnić prace o około jeden miesiąc, ale nie musi to wpłynąć na finalny przebieg rewitalizacji – dodaje Gabriela Staszkiewicz. Zgodnie z ustaleniami na ostatniej radzie budowy, która odbyła się 17 listopada oraz informacjami przekazanymi przez wykonawcę robót gazowych, a także zlecającą te prace gazownię, prace gazownicze na odcinku Głębokiej pomiędzy ul. Zamkową a Menniczą powinny się zakończyć w najbliższych dniach. Kierownik budowy ze strony wykonawcy robót drogowych poinformował zaś, że w najbliższy poniedziałek, tj. 23 listopada, planuje powrócić na teren budowy i rozpocząć prace drogowe, czyli wykonanie podbudowy, w dalszej kolejności – nawierzchni jezdni, a potem chodników.


Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl