Polski English Deutch France Czech
Cieszyn na facebook Cieszyn na nk Cieszyn na youtube Cieszyn na SpaceIN
Budzet Obywatelski

Newsletter

System gospodarowania odpadami
Pobierz najnowszy numer Wiadomo¶ci Ratuszowych

Miejski System SMS-owy

Ankieta

Czy zapisałeś/aś się na Miejski System SMS-owy?

Portal regionalne centrum krwiodawstwa

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2014
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Wczytaj mapę
Interaktiwna mapa Cieszyn-Český Těsín

MAPA: Wydawnictwo CBS
www.malovanemapy.cz

Statystyki

Odpady

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

fot. z archiwum organizatorów

Nowa Neurologia

15 listopada 2010 r. miało miejsce uroczyste otwarcie, przeniesionego do Pawilonu Łóżkowego, Oddziału Neurologicznego wraz z Pododdziałem Udarowym. Po krótkiej części oficjalnej, w której swoje wystąpienia mieli pani Anna Bednarska-Czerwińska - Dyrektor ZZOZ, Czesław Gluza - Starosta Powiatu oraz Ryszard Sędziak – Ordynator Oddziału Neurologicznego, Starosta podpisał umowę na fundusze przeznaczone na wyposażenie czterech sal operacyjnych oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Łącznie, na te inwestycje, zapewnione są środki w wysokości ok. 10 mln zł.

Dotychczas Oddział funkcjonował w Pawilonie IV, w salach, które nie zapewniały pacjentom odpowiedniego komfortu. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego zostały wyremontowane nowe pomieszczenia, w Pawilonie Łóżkowym, które stworzyły zdecydowanie lepsze warunki leczenia i w znacznym stopniu poprawiły bezpieczeństwo pacjentów. Dla chorych przygotowano wyposażoną w wysokospecjalistyczny sprzęt salę intensywnego nadzoru oraz sale pobytu chorych w okresie podostrym. Ściany oddziału przybrały stonowane barwy, a w pokojach chorych odnowiono pomieszczenia sanitarne zapewniając, przebywającym w oddziale, zdecydowanie wyższy komfort niż dotychczas.

Oddział Neurologiczny rozpoczął swoją pracę w 1961 roku, w pawilonie II. W oddziale leczone były schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, układu pozapiramidalnego, rdzenia i obwodowego układu nerwowego. Pierwszym Ordynatorem Oddziału był lek.med. Paweł Wacławik, który ordynował ponad ćwierć wieku i posiadał najdłuższy, w całym Szpitalu Śląskim, staż na tego typu stanowisku. Wybitnym osiągnięciem Oddziału były własnej konstrukcji przyrządy do prowadzenia rehabilitacji przyłóżkowej, za które ordynator był czterokrotnie nagradzany przez Ministra Zdrowia. Za Jego ordynatury, II0 specjalizacji z neurologii uzyskała lek.med. Irena Hławiczka. Natomiast I0 specjalizacji uzyskali lekarze: Krystyna Dzwonek, Eugeniusz Kondziołka, Janina Lewandowska i Roman Potoplak. W latach 1964 – 1989 Pielęgniarką Oddziałową była Agnieszka Kozielska pracowała.

7 września 1992 roku Oddział został przeniesiony ze starego pawilonu II do nowszego budynku pawilonu IV (zajmowanego wcześniej przez Oddział Ginekologiczno – Położniczy). Również w 1992 roku, na stanowisko ordynatora Oddziału Neurologicznego została powołana lek.med. Halina Sierżyńska – Lenik, z II0 specjalizacji z zakresu neurologii, pracująca na tym oddziale od 1977 roku. Wyposażenie oddziału było bardzo skromne, tylko Usg Doppler i aparat EEG. Położono więc nacisk na szkolenie kadry lekarskiej, i w latach 1992 – 2005, II 0 specjalizacji z neurologii uzyskali: lekarze Eugeniusz Kondziołka, Teresa Cygoń, Alina Śliż, Bartosz Tochowicz, Rudolf Szalbot. Rozwijała się również rehabilitacja neurologiczna, rozpoczęto batalię o zakup tomografu dla Szpitala Śląskiego, który, z pomocą Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, rozpoczął pracę na przełomie 1999/ 2000 roku, co zdecydowanie wzbogaciło i ułatwiło diagnostykę i leczenie chorych w Oddziale Neurologicznym.

Od 1 maja 2005 roku Ordynatorem Oddziału Neurologicznego jest dr n. med. Ryszard Sędziak, specjalista neurolog, lekarz z 22 letnim stażem pracy w oddziale neurologii, w tym 20 lat pracy w Klinice Neurologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Ochojcu, gdzie uzyskał umiejętności w zakresie elektrofizjologii z licencją na opisywanie badań EEG szczególnie w zakresie oceny ilościowej EEG i mappingu mózgu w padaczce, badań w zakresie schorzeń obwodowego układu nerwowego oraz schorzeń naczyniowych mózgu i zespołów zwyrodnieniowych. Od 1989 roku do dzisiaj Pielęgniarką Oddziałową jest Danuta Chraścina.

Od 2005 roku intensywnie profilowano oddział w kierunku leczenia schorzeń naczyniowych mózgu, czego efektem było powołanie w 2007 roku Oddziału Udarowego. Wiązało się to ze szkoleniem lekarzy, zatrudnieniem odpowiedniej ilości kwalifikowanego personelu medycznego i pielęgniarskiego, rehabilitacyjnego jak i personelu o profilu psychologicznym i logopedycznym oraz specjalistycznego sprzętu medycznego.

W obecnym kształcie Oddział Neurologii zawiera Poddział Udarowy zajmujący się nowoczesnym leczeniem ostrych schorzeń naczyniowych mózgu z leczeniem trombolitycznym włącznie. Wyposażony jest w czterołóżkową salę intensywnego nadzoru neurologicznego z dwoma respiratorami oraz możliwością monitorowania podstawowych funkcji życiowych przy każdym łóżku, sprzęt do prowadzenia reanimacji, dwunastołóżkową część wczesnej rehabilitacji poudarowej, z wyposażoną salą do ćwiczeń rehabilitacyjnych, którą opiekuje się czterech rehabilitantów.

Część diagnostyczna szesnastołóżkowego Oddziału Neurologii posiada trzy pracownie diagnostyczne:

  • Pracownię EEG do badań czynności bioelektrycznej mózgu z możliwością badania dwudziestoczterogodzinnego eeg i videometrii, szczególnie służące do badań schorzeń napadowych oraz badań snu.
  • Pracownię Ultrasonografii Dopplerowskiej z Dopplerem fali ciągłej i wizualizacją Doppler duplex color, służące do badań schorzeń naczyniowych mózgu.
  • Pracownię EMG i Potencjałów Wywołanych, wykorzystywanych w diagnostyce schorzeń

Plany na przyszłość polegają na rozwoju części Pododdziału Udarowego w kierunku neurologii interwencyjnej polegającej na leczeniu trombolitycznym udarów niedokrwiennych mózgu oraz neuroradiologii interwencyjnej związanej z nieinwazyjnym operowaniem naczyń mózgowych w przebiegu ostrego niedokrwienia mózgu. Dążenia rozwoju zmierzają również w kierunku rozwoju diagnostyki i leczenia schorzeń obwodowego układu nerwowego w oparciu o działalność pracowni EMG w kierunku leczenia zaburzeń przymusowej czynności skurczowej typu dyskinez i ruchów mimowolnych jak i tików, nadmiernej spastyczności mięśni po uszkodzeniach naczyniowych mózgu za pomocą wstrzykiwania pod kontrolą EMG toksyny botulinowej. Oddział Neurologii stara się o zakontraktowanie programu leczenia stwardnienia rozsianego współpracując z prężnie działającym w regionie Stowarzyszeniem Chorych na Stwardnienie Rozsiane. W roku 2011, Oddział Neurologiczny będzie świętować swoje półwiecze.

Barbara Karnas - Greń


Urz±d Miejski w Cieszynie, Zespół ds. Informacji promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9