Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Święto czytania za nami… Przed nami wakacyjna przygoda z książką!

Za nami kolejna, V już edycja Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą, a zarazem II Międzynarodowego Tygodnia Czytania, zorganizowana przez Biblioteki Miejskie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, której partnerami byli: Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński i Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Festiwal został stworzony z myślą o dzieciach, które często na rzecz internetu, telewizji i gier komputerowych rezygnują z czytania, a jego celem jest zachęcenie dorosłych do codziennego czytania dzieciom dla przyjemności, jak również dzieci do samodzielnego czytania książek i korzystania z biblioteki.

Festiwal rozpoczął się imprezą plenerową na cieszyńskim Rynku i… tradycyjnie wspólnym odczytaniem „Lokomotywy” J.Tuwima, które z powodu niepogody  odbyło się w COK „Dom Narodowy”. Specjalnie dla dzieci wiersz odczytali  posłowie, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, radni, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele służb mundurowych, goście i sponsorzy Festiwalu, dając tym samym przykład, że  warto czytać samemu i warto czytać dzieciom. 

Po uroczystej inauguracji nadszedł czas na zabawę, występy artystyczne, warsztaty regionalne, archeologiczne i językowe oraz inne atrakcje, którym obowiązkowo towarzyszyło głośne czytanie. Ponieważ współorganizatorem imprezy „Cały Cieszyn czyta dzieciom i bawi się bezpiecznie” była cieszyńska Straż Miejska i przedstawiciele pozostałych służb mundurowych – policjanci, strażacy i pogranicznicy, nie lada atrakcję stanowiły również pokazy samochodów służb porządkowych, pokaz tresury psów policyjnych oraz zabawy i konkursy, których celem było kształtowanie u dzieci nawyków i postaw podnoszących bezpieczeństwo własne i innych. O bezpieczeństwie przypomniał również zespół Ploom, który zagrał w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Dzieci, słuchając PLOOM'a, starały się zapamiętywać alarmowe numery telefonów, uczyły się ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, a także: jak powiedzieć „nie" używkom, jak szanować mienie publiczne oraz - jak uwierzyć w siebie. Wiele dorosłych i dziecięcych fanów zgromadził występ uczniów Centrum „Helen Doron”. Maluchy, w towarzystwie Kangura – maskotki HD tańcem i śpiewem w mig przekonały wszystkich, że czytać warto… a zwłaszcza po angielsku!

Festiwal czytania to zresztą nie jedyne przedsięwzięcie realizowane we współpracy ze Szkołą Nauki Języka Angielskiego. O innych można przeczytać na stronach www.helendoron.pl oraz www.biblioteka.cieszyn.pl. Głośne owacje otrzymał występ rodziców i uczniów Alternatywnej SP pt. „Król Maciuś I i jego poddani”, związany z obchodami, ustanowionego uchwałą Sejmu RP Roku Janusza Korczaka oraz występ wychowanków Niepublicznego Przedszkola „Tajlandia” w Cieszynie. Przebojowe wykonanie popularnego ostatnio utworu "Koko Euro spoko" przez przedszkolaków poruszyło całą publiczność i nagrodzone zostało burzą oklasków. Dopełnieniem imprezy było głośne czytanie w Bajkowej Ciuchci jeżdżącej dookoła Rynku, interaktywne warsztaty w bajkowym namiocie i bezpieczne zabawy w wesołym miasteczku z trampolinami.

Choć piątkowa pogoda pozostawiała wiele do życzenia na twarzach dzieci gościł radosny uśmiech. Uśmiech ten nie znikał z twarzy naszych milusińskich także podczas kolejnych dni Festiwalu, podczas których nie zabrakło spotkań z czołowymi pisarzami dla dzieci, podróżnikami, występów teatralnych i warsztatów z książką, które odbywały się w bibliotekach po obu stronach Olzy. W dniu 6 czerwca w cieszyńskiej Bibliotece podsumowano działania Festiwalowe, a zebrani goście mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu Grupy Baj(k)arze pt. „Książę Wiktor”, tym razem dedykowany dorosłej publiczności.

Dziękujemy naszym sponsorom: Centrum Helen Doron, Energetyce Cieszyńskiej Sp. z o.o., firmom: INFOBOX Sp. z o.o., Castorama Polska Sp. zo.o. i Bankowi BGŻ.

Wierzymy, że wspólne zaangażowanie się w organizację tego edukacyjnego przedsięwzięcia przysporzy Centrum HD wielu nowych uczniów, pozostałym naszym sponsorom nowych klientów, a Bibliotece – nowych czytelników.

Dziękujemy współorganizatorom Festiwalu: Straży Miejskiej w Cieszynie, Komendzie Powiatowej Policji w Cieszynie, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendzie Straży Granicznej, Dream Park w Ochabach, Fundacji Ster, a zwłaszcza COK „Dom Narodowy”, który w tych trudnych deszczowych chwilach przyjął nas w swoje gościnne progi i wsparł organizacyjnie. Dziękujemy nauczycielom, w tym zwłaszcza p. Beacie Banot i uczniom Katolickiego LO im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie oraz nauczycielom, w tym szczególnie p. Joannie Otręba i uczniom Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. MZC w Cieszynie za pomoc i zaangażowanie. Gorąco dziękujemy za wspaniały występ artystyczny Grupy Bębniarzy z GOK w Strumieniu, który po raz kolejny znacząco wzbogacił program święta czytania.

Wierzymy, iż po raz kolejny wspólnie udało nam się zrealizować ambitny program międzynarodowego Festiwalu, by przekonać dorosłych i dzieci, że czytać warto, a bawić należy się bezpiecznie. Wszak za niedługo wakacje!

BM


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9