Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Newsletter

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami
Targi Pracy
Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2018
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Comenius w Gimnazjum nr 3

W czerwcu gościliśmy 13 nauczycieli oraz 26 uczniów z Turcji, Portugalii, Włoch, Kraju Basków i Francji. Uczniowie mieszkali w domach naszych gimnazjalistów.
Podczas wizyty partnerskiej nauczyciele oraz uczniowie Gimnazjum nr 3 w Cieszynie zapoznali naszych gości z  kulturą, historią i obyczajami związanych z naszym regionem i krajem. Wspólnie ugotowaliśmy tradycyjne potrawy z naszych stron. Niektóre składniki zostały przywiezione specjalnie na tę okazję z zagranicy. Oprowadzając gości po Cieszynie odwiedziliśmy Muzeum Drukarstwa, gdzie najmłodsi (Baskowie) wykonali własnoręczne prace techniką linorytu, wysłuchaliśmy też historii Browaru Cieszyńskiego, obejrzeliśmy film 3D w restauracji „Pod Jeleniem” a szczęśliwym (zaplanowanym) trafem goście usłyszeli hejnał na rynku cieszyńskim. Oczarowani urokiem Cieszyna mimo niesprzyjającej aury goście ochoczo wzięli udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta oraz wysłuchali krótkiej historii Ratusza Cieszyńskiego i Sali Sesyjnej. W trakcie występów artystycznych przygotowanych na tą chwilę goście bezbłędnie rozpoznali recytowany w kilku językach wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” w wykonaniu klasy 2b pod nadzorem mgr Jolanty Pakońskiej. Okazało się, że wielu z nich uczyło się tego wiersza na lekcjach. Dla naszych gości mieliśmy nie tylko coś dla ducha ale także coś na ząb. Rodzice przygotowali poczęstunek serwując najlepsze rodzinne przepisy. Furorę zrobił barszcz z pasztecikami, gołąbki, placki ziemniaczane z wyrzoskami i bigos. Podczas zajęć kulinarnych polska młodzież przygotowała tradycyjne drobne ciasteczka – Kawusie, Baskowie przyrządzili omlet hiszpański, Włosi - Ciaudellę, Portugalczycy tradycyjną sytą farmerską zupę, a Francuzi zapiekany ser z ziemniakami. Palce lizać!!!!

Odwiedziliśmy również Kraków – miasto królów polskich, Zamek w Pszczynie, Zagrodę Żubrów, Muzeum w Oświęcimiu oraz Chatę Chlebową w Górkach Wielkich. Goście mieli okazję dowiedzieć się ciekawych, lecz mało znanych szczegółów z życia pszczół, produkcji miodu oraz mogli własnoręcznie zrobić i upiec podpłomyki w tradycyjnym piecu. Smakowały wyśmienicie. A wszystko to było możliwe dzięki 2-letniemu Projektowi Comenius, który był realizowany przez naszą szkołę w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”. W niedługim czasie powstaną filmy i prezentacje z wizyty w Cieszynie i wkrótce zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły (gim3ciesz.republika.pl) pod ikoną Comenius. Zapraszamy do ich obejrzenia! Obecnie koordynatorki projektu mgr Joanna Duda- Kazimierowicz i mgr Grażyna Strządała przygotowują się do nowego projektu! Kończąc artykuł pragniemy podziękować wszystkim gimnazjalistom, rodzicom, nauczycielom, osobom i instytucjom współpracującym z nami w ramach projektu za zaangażowanie, pomoc i wsparcie. Dziękujemy z całego serca!

tekst i foto: G3


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9