Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Co robi pisarz w mazurskiej kniei?

W celu zainteresowanie młodego czytelnika książką i jej twórcami, cieszyńska Biblioteka Miejska rozpoczęła nowy rok szkolny ciekawym i ważkim wydarzeniem literackim. Dzięki uprzejmości Biblioteki Śląskiej w Katowicach realizującej projekt "Zabajani!. Bajeczne manewry literackie" młodzi cieszyniacy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim ze znanym prozaikiem, komediopisarzem, scenarzystą, autorem słuchowisk i książek dla dzieci - Jerzym Niemczukiem. 10 warześnia br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, ze zdobywcą Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, autorem znanych i lubianych "Bajek Pana Bałagana", "Przygód Zuzanki" czy "Szaleńczaków" spotkali się uczniowie SP nr 1 i Alternatywnej SP w Cieszynie, a także goście z Zaolzia - uczniowie SP z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie.

Spotkanie, mające formę happeningu czytelniczego, stało się okazją do poznania, odczytanych przez samego pisarza, fragmentów niepublikowanej jeszcze powieści, czy wysłuchania słuchowiska pod tajemniczym tytułem "Fałszywa czarownica". Była też okazja do swobodnej, partnerskiej dyskusji o twórczości i prywatnym życiu pisarza. Jerzy Niemczuk opowiedział niezliczone anegdoty i ciekawostki dotyczące swej pracy, równie chętnie jednak mówił o swoim życiu pozazzawodowym, domu w otoczeniu mazurskiej przyrody i urokach życia na wsi.

Otwartość i bezpośredniość pisarza rozbudziły dziecięcą ciekawość, tak też obok dociekań: "Co Pan robi, gdy Pan nie pisze?" lub""Co by Pan robił, gdyby Pan nie pisał książek" pojawiły się pytania: "Ile ma Pan kotów?", "Jakie miał Pan oceny w Szkole?", "Czy w ogóle lubił Pan chodzić do szkoły?".

Pisarz starał się zaspokoić ciekawość każdego uczestnika spotkania, a szczere odpowiedzi zaskoczyły zapewne niejednego. Nic więc dziwnego, iż ośmielone i zaintrygowane opowieściami Jerzego Niemczuka dzieci ustawiły się w długiej kolejce by zdobyć wpis pisarza w egzemplarzu jego książki lub choćby autograf na pamiątkowej pocztówce akcji "Bajeczne manewry literackie! ...". Trzeba przyznać, iż dzieci z obu stron Olzy zostały skutecznie literacko "zabajane" i niech będzie to dobry znak na początku nowego roku szkolnego.

Tekst i foto: BM w Cieszynie


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9