Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2020
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyn urzeka studentów, którzy przyjechali latem uczyć się tu języka polskiego i poznawać Polskę.

Cieszyn urzeka studentów, którzy przyjechali latem uczyć się tu języka polskiego i poznawać Polskę.

XXV Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej

2015-07-09

      Letnia szkoła od 25 lat jest organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W czasie letnich szkół co roku w sierpniu odwiedziło Cieszyn ok. 4000 obcokrajowców z prawie 100 krajów świata ze wszystkich kontynentów (z wszystkich krajów Europy, a także z Brazylii, Peru, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Chin, Japonii, Korei Południowej, Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Mongolii, Tajwanu, Iraku, Egiptu, Libii, Kongo).

      W czasie letniej szkoły (29 lipca-24 sierpnia) studenci uczestniczą w wielu imprezach: zwiedzają Cieszyn, śpiewają polskie piosenki w cieszyńskich restauracjach, biorą udział w koncertach na Rynku, w Teatrze, w Browarze Zamkowym.

      15 sierpnia o godz. 10.30 piszą „Sprawdzian z polskiego” – dyktando z języka polskiego w Centrum Konferencyjnym UŚ (ul. Bielska 62), na które zapraszamy wszystkich chętnych. Warto się zmierzyć z obcokrajowcami w znajomości zasad polskiej ortografii.

      Letnią szkołę co roku odwiedzają wybitne osobistości polskiej kultury i polityki. Studentów odwiedzili już: Tadeusz Mazowiecki, Magdalena Łazarkiewicz, Lech Majewski, Kazimierz Kutz, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Adam Michnik i wielu innych znanych Polaków. Co roku odwiedza studentów Jan Olbrycht, były burmistrz Cieszyna, Marszałek Województwa Śląskiego, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

      Studentów obcokrajowców – w tym roku będzie to 130 osób z 35 krajów – można przez cały sierpień spotkać w Cieszynie, a 15 sierpnia o godz. 15.00 wystąpią dla Państwa na cieszyńskim Rynku.

      Cieszyn urzeka studentów, którzy przyjechali latem uczyć się tu języka polskiego i poznawać Polskę – dlatego wielu z nich wraca tu potem wielokrotnie.


Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl