Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Newsletter

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami
Targi Pracy
Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2018
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Mieszkańcy licznie zgromadzili się na cieszyńskim Rynku. /Fot. Parafia św. Marii Magdaleny

Mieszkańcy licznie zgromadzili się na cieszyńskim Rynku. /Fot. Parafia św. Marii Magdaleny

Prezydent otrzymał pamiątkową monografię Cieszyna. /Fot. RK

Prezydent otrzymał pamiątkową monografię Cieszyna. /Fot. RK

Para Prezydencka uczestniczyła w Eucharystii.

Para Prezydencka uczestniczyła w Eucharystii.

Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny.

Uroczysta msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny.

Orszaki wyruszyły ze swoich parafii.

Orszaki wyruszyły ze swoich parafii.

Na Rynku zebrały się całe rodziny.

Na Rynku zebrały się całe rodziny.

Uliczne jasełka zgromadziły mieszkańców i gości.

Uliczne jasełka zgromadziły mieszkańców i gości.

Prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej Cieszyna.

Prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej Cieszyna.

Pod sceną zgromadziły się najważniejsze osoby.

Pod sceną zgromadziły się najważniejsze osoby.

Orszak Trzech Króli z Prezydentem

2017-01-13

      Tegoroczny Orszak Trzech Króli przebiegał pod hasłem „Pokój i dobro”. Z takim przesłaniem przyjechał też do Cieszyna Prezydent RP Andrzej Duda.

      W swoim przemówieniu na cieszyńskim Rynku odniósł się do wielonarodowościowych i wielowyznaniowych tradycji Śląska Cieszyńskiego. Podkreślił przy tym braterskie relacje, które mogą i łączą ludzi zróżnicowanych kulturowo.

      Wezwanie do czynienia pokoju i dobra było motywem wielokrotnie przewijającym się w słowach i gestach tegorocznych obchodów święta Objawienia Pańskiego. Tym wartościom, płynącym z betlejemskiej groty, poświęcił swoją homilię ksiądz biskup Roman Pindel, wzywając nas wszystkich do bycia królami pokoju i dobra. Obecność pasterza diecezji bielsko-żywieckiej była tym cenniejsza, że przypadała na dzień trzeciej rocznicy jego konsekracji biskupiej.

      Wymowna była również obecność proboszcza parafii ewangelicko- augsburskiej ks. Janusza Sikory. Potwierdziła ona to, czym chwalimy się na zewnątrz, mówiąc o życzliwym współistnieniu ludzi różnych wyzwań.

      Życzeniem Pary Prezydenckiej było, aby swoją obecnością wpisać się w naturalny, wcześniej przygotowany przebieg uroczystości, aby spotkać się z mieszkańcami Cieszyna rodzinnie przeżywającymi Święto Trzech Króli. Pomijając względy formalne i wymogi bezpieczeństwa, tak też się stało.

      Wizyta Pary Prezydenckiej stała się częścią codzienności, choć z radością muszę stwierdzić, że niecodzienna była frekwencja uczestników uroczystości w kościele pw. św. Marii Magdaleny a potem na cieszyńskim Rynku.

      Mimo siarczystego mrozu i bardzo krótkiego czasu na przygotowanie wizyty, bo zaledwie trzech dni od oficjalnego potwierdzenia, licznie we wspólnocie przeżywaliśmy ten wyjątkowy dzień. Za to bardzo dziękuję, bo w ten sposób odpowiedzieliśmy na zaszczyt i wyróżnienie jakie jest związane z wizytą prezydenta kraju w danej miejscowości.

      Opisuję tych kilka wątków związanych z wizytą Głowy Państwa w Cieszynie, bo z nich wyłaniają się istotne dla nas przesłania. Po pierwsze wezwanie do szerzenia pokoju i dobra, bo bez tych wartości trudno jest mówić o szczęściu, sprawiedliwości czy nawet rozwoju gospodarczym obejmującym wszystkie grupy społeczne.

      Po drugie wezwanie do szacunku wobec każdego człowieka w jego codzienności. W końcu jest to wezwanie do budowania wspólnoty opartej na rodzinnych relacjach.

      Po spotkaniu na Rynku z mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego, w tym z Polakami mieszkającymi na Zaolziu, Prezydent gościł jeszcze w Sali Sesyjnej. Tutaj, razem ze Starostą Januszem Królem, wręczyliśmy Głowie Państwa monografie Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, które odtąd staną się częścią biblioteki prezydenckiej.

      Tematy lokalne, które mieliśmy okazję poruszyć w Sali Sesyjnej, były dla nas ważne z wielu powodów, jednym z nich było miejsce Cieszyna jako ważnego dla Polaków mieszkających na Zaolziu ośrodka życia kulturowego i narodowego.

      Jestem przekonany, że ta symboliczna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy przyniesie nam wiele dobrych owoców. Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim, którzy do tej wizyty się przyczynili, a w szczególności parafii pw. św. Marii Magdaleny z ks. prob. Jackiem Graczem na czele i „Domowi Narodowemu” z kierowniczą rolą dyrektor Moniki Sikory Monkiewicz.

Ryszard Macura
Burmistrz Cieszyna


Zdjęcia: RK i Renata Zięba


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9