Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Newsletter

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami
Targi Pracy
Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2018
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wielka Gala ZPiT Ziemi Cieszyńskiej

17 i 18 lutego br. w cieszyńskim teatrze dał swój galowy koncert Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Gala – bo był to koncert iście monumentalny z udziałem wszystkich zespołowych formacji: grupy tanecznej, Chóru Jubileuszowego, kapeli i solistów. W dwuczęściowym programie zespół zaprezentował tańce i pieśni aż 6. bardzo odmiennych regionów Polski: Śląska Cieszyńskiego w dwóch odsłonach, Górnego Śląska, Szamotuł, Krakowa Wschodniego, Żywca i Beskidu Śląskiego. Pomiędzy tańcami pokazał się ze swoim programem muzycznym chór z solistami. Zabrzmiały bardziej i mniej znane pieśni patriotyczne, legionowe, towarzyskie i ludowe. Wszystkiemu towarzyszyła sprawna muzycznie 14. osobowa kapela. ZPiT Ziemi Cieszyńskiej należy do specjalnej kategorii zespołów artystycznie opracowanych, co przejawia się na scenie bogactwem choreografii i aranżacji muzycznych. Zachowując podstawowe elementy źródłowe, twórcy programu mogą dokonywać artystycznych opracowań i modyfikacji, tworząc swoiste widowisko sceniczne, czasem odbiegające od autentyku. Dodając do tego bardzo dobry warsztat wykonawczy wszystkich występujących – choć amatorów, świetne tempo i dynamikę prezentacji, bajecznie kolorowe i świetnie przygotowane kostiumy, otrzymaliśmy w efekcie widowisko, które mogło spodobać się licznej widowni. I chyba tak było, bowiem gromkie oklaski odzywały się co nuż, dodając „zespolakom” swoistego animuszu.
Podczas koncertu zespół został oceniony przez komisję weryfikacyjną Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), w efekcie czego otrzymał certyfikat uprawniający do reprezentowania Polski na wszystkich światowych festiwalach zrzeszonych w tej organizacji. Certyfikat przyznano na kolejne 5 lat, co jest maksymalnym możliwym okresem. A więc egzamin zdany na „5” – może nawet z plusem.

Foto: Stanisław Konopka


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9