Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

LAG Festiwal - grać na wiele sposobów

2017-06-29

Grać na wiele sposobów – LAG Festival
Spotkania z ekspertami zajmującymi się projektowaniem gier, wykłady, prezentacje studenckich projektów prototypów gier, pokazy filmów, koncerty i happeningi. Wszystko to i jeszcze więcej działo się podczas kolejnej edycji LAG Festivalu – Letniej Akademii Gier.
Wszystko miało swój początek w warsztatach, w których brali udział studenci kierunku „Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej” Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Skromny początkowo projekt ewoluował ostatecznie w dwudniowy festiwal poprzedzony pięciodniowymi warsztatami, w trakcie których międzynarodowe zespoły tworzą działające prototypy gier. Oprócz studentów Uniwersytetu Śląskiego biorą w nich udział również studenci Uniwersytetu w Ostravie oraz Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Trnavie – współorganizatorów Festiwalu. Efekty ich pracy są prezentowane na uroczystej gali i oceniane przez publiczność.

Niejedno oblicze gier
Pierwszy dzień został przeznaczony na wykłady i spotkania z ekspertami w temacie projektowania gier. Specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Czech i Polski opowiadali m.in. o inspiracjach naturą w tworzeniu growego uniwersum, wykorzystywaniu gier w diagnozowaniu chorób mózgu i badaniu jego aktywności oraz o społecznej roli gier, które pozwalają na wejście w rolę osoby w trudnej sytuacji życiowej i swoiste ćwiczenia z empatii. W przerwach można było zapoznać się z ofertą wystawców.
W niedzielę przed uczestnikami zaprezentowały swoje prace drużyny. Zostały wręczone – m.in. przez dziekan wydziału artystycznego prof. Małgorzatę Łuszczak – wyróżnienia za najlepsze projekty dyplomowe, nagroda w kategorii „Najlepsza niezależna gra” oraz Grand Prix dla najlepszego zespołu. Wręczył je Burmistrz Miasta Ryszard Macura, gratulując wszystkim laureatom i życząc kolejnych sukcesów zawodowych w przyszłości.

Fantastyka trzyma się mocno
W trakcie dwóch festiwalowych dni można było zanurzyć się w świecie gier RPG, planszówek i cosplayerów – w budynku Szkoły Towarzystwa ewangelickiego trwał LAGcon czyli konwent miłośników fantastyki. Na ulicach Cieszyna krążyły postaci w strojach zainspirowanych bohaterami gier, komiksów czy mang. Chętnych do tej formy zabawy nie brakowało.

Koncertowe wieczory
Część rozrywkową, skierowaną do wszystkich – nie tylko pasjonatów gier – zaplanowano na Rynku. Z dużym uznaniem spotkał się zespół złożony ze studentów Uniwersytetu Śląskiego, który zagrał szlagiery znane z gier. Wieczorem na scenie pojawił się krakowski zespół SALK, który stworzył oprawę muzyczną do klasycznego niemego filmu „Nosferatu”. W niedzielę zabrzmiała monumentalna Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z towarzyszeniem Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia z repertuarem filmowym. Na zakończenie zagrał Percival, znany przede wszystkim ze stworzenia magicznej oprawy dźwiękowej do III części gry „Wiedźmin”.
Festival of Art and Independent Games to przedsięwzięcie kilkuletnie i międzynarodowe, które oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – lidera projektu – współorganizują również: Uniwersytet w Ostrawie oraz Uniwersytet Cyryla i Metodego w Trnavie. Głównymi partnerami wspierającymi działania są Miasto Cieszyn i Agencja Rozwoju Przemysłu. Projekt „Festival of Art and Independent Games” jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” przy wsparciu merytorycznym Miasta Cieszyna.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9