Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Środowisko przyrodnicze » Parki »

Na Górze Zamkowej

Góra Zamkowa - po prawej stronie rotunda romańska

Góra Zamkowa - po prawej stronie rotunda romańska

Park na Górze Zamkowej

Park na Górze Zamkowej

Parki - Czeski Cieszyn


A. Dorda
      Park ten należy do najcenniejszych na terenie Cieszyna. Początki obecnego założenia parkowego należy wiązać z przebudową zamku w latach 1830-1860. Projektantem parku był nadworny architekt dworu wiedeńskiego Józef Kornhausel. Z dawnych zabudowań zamkowych pozostała do dziś tylko romańska rotunda św. Mikołaja (jedna z najstarszych świątyń w Polsce) oraz Wieża Piastowska, które zostały wkomponowane w zieleń parkową. W roku 1914 na północno–zachodnim krańcu wzgórza, dla podkreślenia romantycznego charakteru założenia parkowego, w miejscu dawnej murowanej wieży, tzw. wieży ostatecznej obrony, wzniesiono sztuczne ruiny. Obecnie prowadzone są tam prace archeologiczne, które potwierdzają istnienie pozostałości owej wieży.
      Park, mimo jego częściowej przebudowany w roku 1960, zachował swój wcześniejszy charakter. Rośnie tu szereg drzew rzadkich i cennych gatunków, w tym również gatunków egzotycznych. Na uwagę zasługują następujące drzewa: kasztanowce pospolite, szczególnie dwa potężne okazy uznane za pomnik przyrody, podobnie jak dwa największe jesiony wyniosłe, tulipanowiec amerykański, kasztanowce żółte i miłorząb dwuklapowy odmiany kolumnowej. Ponadto wśród drzewostanu warto zwrócić uwagę na cis pospolity odmiany Dovastona, korkowce japońskie, brzozę papierową, surmię pośrednią, szupin chiński, magnolię Soulange’a odmiany Aleksandry i magnolię japońską, dęby szypułkowe formy stożkowatej. Drzewa na terenie parku oznaczone zostały tabliczkami z nazwami.

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9