Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Środowisko przyrodnicze » Parki »

Kościelny

Park Kościelny

Park Kościelny

Klon polny w Parku Kościelnym

Klon polny w Parku Kościelnym

Parki - Czeski Cieszyn

A. Dorda
       Park Kościelny powstał w końcu XIX w., na terenie, na którym w latach 1709-1887 funkcjonował cmentarz parafii ewangelickiej. Typowe założenie parkowe to obecnie tylko fragment dawnego cmentarza przylegający do ul. Stalmacha, z tzw. małą architekturą, ścieżkami spacerowymi, z typowo parkową kompozycją przestrzenną nasadzonych drzew, wśród których do najcenniejszych należy kilkanaście okazałych kasztanowców, klon polny o niezwykle malowniczym i oryginalnym pokroju, a także sosny wejmutki i dorodna robinia biała (wszystkie te drzewa to pomniki przyrody). Rozpoznanie gatunków rosnących w tym parku drzew ułatwiają tabliczki z nazwami na pniach.
       Interesująca jest także zieleń położona przy Pl. Kościelnym od strony ul. Wyższa Brama, wyraźnie odróżniająca się zarówno składem gatunkowym rosnących tu drzew oraz ich układem przestrzennym od założenia parkowego po drugiej stronie kościoła Jezusowego. Na tym terenie na uwagę zasługują: lipa szerokolistna - pomnik przyrody, rosnąca na wysokości bocznego wejścia do kościoła oraz 3 kasztanowce objęte ochroną jako grupowy pomnik przyrody, a ponadto okazałe dęby szypułkowe, klon srebrzysty i bożodrzew gruczołkowaty.

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9