Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Szlaki spacerowe » Śladami Cieszyńskich Żydów »

Ortodoksyjny dom modlitwy (ul. Odboje 4)

Kamienica przy ul. Odboje<br>4 z napisem z nazwiskiem właściciela M. L. May'a, 2003r<br> fot. Tomasz Jedzok

Kamienica przy ul. Odboje
4 z napisem z nazwiskiem właściciela M. L. May'a, 2003r
fot. Tomasz Jedzok

Kamienica przy ul. Odboje<br>4 z napisem z nazwiskiem właściciela M. L. May'a, 2003r<br> fot. Tomasz Jedzok

Kamienica przy ul. Odboje
4 z napisem z nazwiskiem właściciela M. L. May'a, 2003r
fot. Tomasz Jedzok

Społeczność żydowska Czeskiego Cieszyna od samego początku była bardzo zróżnicowana. Znaczną jego część, czasami przeważającą, stanowili zwolennicy różnych odłamów judaizmu ortodoksyjnego, którzy od 2 poł. XIX w. w coraz większej liczbie przybywali koleją z Galicji, osiedlając się najchętniej w okolicach dworca kolejowego. Już od 70. lat XIX w. organizowali własne domy modlitwy, początkowo w różnych tymczasowych lokalach, barakach itp.


      Od początku XX w. funkcjonował już na stałe przy Mervillegasse 4 (ob. Odboje) żydowski dom modlitwy, w którym m.in. dokonywano obrzędów rytualnych związanych z urodzeniem dzieci. Prowadziło go ortodoksyjne stowarzyszenie modlitewne i dobroczynne "Schomre-Schabos" [Strażnicy Szabatu]. Jego statut zarejestrowany został w 1911 r., a celem stowarzyszenia było utrzymanie domu modlitwy, łaźni rytualnej i personelu kultowego oraz codzienne odbywanie modlitw. Odbywało się to w specjalnie przystosowanej sali na piętrze budynku, który z czasem stał się własnością stowarzyszenia. 

      Znaczenie domu modlitwy przy Odboje 4 wzrosło po podziale Cieszyna w 1920 r., był to bowiem jedyny obiekt żydowskiego kultu po lewej stronie Olzy. Przez kilka lat był to jedyny dom modlitwy jakim dysponowała nowo powstała gmina wyznaniowa w Czeskim Cieszynie na zasadzie porozumienia z władzami stowarzyszenia. W 1928 r., kiedy "Schomre-Schabos" wybudowało własną synagogę, właścicielem domu przy Odboje 4 został kupiec Moses Löbl May, który był w tym roku przełożonym stowarzyszenia. Nadal jednak działała tu szkoła religii i języka hebrajskiego.

      Idąc dalej ul. Odboje dochodzimy do Rynku Głównego w Czeskim Cieszynie. Tu także niektóre ze wzniesionych w latach 30. XX w. kamienic należały do Żydów np. Emil Hochwälder był właścicielem domu nr 18. Skręcamy w lewo i podążamy ul. Štefanikovou. Następnie skręcamy w drugą uliczkę z prawej strony (ul. J. Božka). 

 


dalej >>

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9