Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Miasto i jego mieszkańcy » Książęta cieszyńscy - Piastowie »

Ratusz

Ratusz, fragment panoramy Meissnera, 1637 r.

Ratusz, fragment panoramy Meissnera, 1637 r.

Ratusz, fragment panoramy Meriana, 1650 r.

Ratusz, fragment panoramy Meriana, 1650 r.

Ratusz, fragment panoramy z planu Früschmanna, po 1720

Ratusz, fragment panoramy z planu Früschmanna, po 1720

Ratusz, fragment panoramy z kroniką miasta, 1789 r

Ratusz, fragment panoramy z kroniką miasta, 1789 r

Hol ratusza, fot. z 2005 r.

Hol ratusza, fot. z 2005 r.

Ratusz, fot. z 2005 r

Ratusz, fot. z 2005 r

W średniowiecznych miastach, podobnie jak dzisiaj, ratusz stanowił centralny ośrodek funkcjonowania miejskiego samorządu. Pierwotny cieszyński ratusz znajdował się w pobliżu ówczesnego centrum osadniczego Cieszyna w okolicach kościoła parafialnego, ale jego dokładna lokalizacja nie jest znana. Decyzja księcia Kazimierza pozwoliła mieszczanom na urządzenie nowego ratusza, który był siedzibą władz miejskich oraz cechu szewskiego i piekarskiego, zapewne znajdowały się w nim również pomieszczenia sądu miejskiego, skład cenniejszych towarów oraz waga. Przed budynkiem ustawiono pręgierz. Ratusz zapewne był drewniany, posiadał wieżę z zegarem, który doglądał opłacany przez miasto „nastawiacz”. Z wieży ratusza obserwowano też miasto i okolice w obawie przed ogniem, co jednak nie zapobiegało powstawaniu pożarów. W 1552 roku wielki pożar strawił znaczną część Cieszyna, w tym także ratusz. Odbudowano go jako murowany, z drewnianą wieżą, od frontu wyposażając w arkadowe podcienia. Jego wygląd pokazują zachowane sztychy z 1637 i 1650 roku. Znany śląski kronikarz Jakub Schickfus opisał ratusz jako „koronkową budowlę, a przy tym okazale wystawioną, nie pośrodku rynku, jak to bywa w zwyczaju, lecz w jego rogu, ciasno koło dominikańskiego klasztoru”. Czasami gościł księcia, zwłaszcza z okazji mianowania nowych władz miejskich lub zamknięcia rachunków. Jak całe miasto ucierpiał w czasie wojny trzydziestoletniej, odnowiono go dopiero w 1661 roku. Pozostałością dawnego obiektu ratusza jest sień ze sklepieniem krzyżowym, wsparta na kamiennej kolumnie. W późniejszym czasie na ratuszu urządzono też zbrojownię, w której przechowywano m.in. portret ostatniego cieszyńskiego Piasta, księcia Fryderyka Wilhelma.

W ratuszu znajduje się zabytkowa sala sesyjna oraz wystawa „Historia Ratusza”(zwiedzanie z przewodnikiem). Z kolei na rogu Rynku i ul. Szersznika znajdują się tzw. domy książęce, ostatnia rezydencja księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji.

 


Tekst: Janusz Spyra
Redakcja i dobór ilustracji: Renata Karpińska
Fot.: Renata Karpińska, Paweł Halama, Anna Fedrizzi, Joanna Rzepka, Tomasz Matysiak, Henryk Tesarczyk, Dominik Dubiel, fot. halerza Przemysława I: Wojciech Woźniak.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9