Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Szlaki spacerowe » Via Sacra. Kościoły i klasztory w Cieszynie i Czeskim Cieszynie »

Kościół Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Na Niwach

Kościół w trakcie budowy, fot. z około 1931 r.

Kościół w trakcie budowy, fot. z około 1931 r.

Kościół na Niwach, fot. z 1940 r.

Kościół na Niwach, fot. z 1940 r.

Wnętrze kościoła, fot. z 2004 r.

Wnętrze kościoła, fot. z 2004 r.

Po 1920 r. polscy i niemieccy ewangelicy z Czeskiego Cieszyna utworzyli seniorat czeskiego Śląska wschodniego, przy czym Niemcy i ślązakowcy opowiadali się za przyłączeniem do Niemieckiego Kościoła w Czechach, Morawach i na Śląsku, natomiast Polacy chcieli zachowania dotychczasowego związku z Kościołem Jezusowym, włącznie z korzystaniem z niego jako świątyni. Do zerwania doszło w 1926 r., kiedy ci pierwsi przystąpili do kościoła niemieckiego, a Polacy pozostali w ramach senioratu wschodniośląskiego. Śląski Kościół Ewangelicki skupiał głównie ludność polską, od 1926 r. odbywał nabożeństwa w prowizorycznych pomieszczeniach przy ul. Fabrycznej. Zgodę na budowę kościoła na placu kupionym od niemieckiego robotniczego klubu sportowego uzyskano w 1931 r. Plany opracował miejscowy architekt Edward David, budowę, prowadzoną przez firmę budowlaną Pluskal & Riedel z Czeskiego Cieszyna, ukończono jesienią 1932 r. 

Kościół Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. przy ul. Na Niwach, (Na Nivách), zwany popularnie kościołem Na Niwach powstał na planie krzyża, z fasadą szeroką na ponad 24 m. Budynek jest długi na ok. 35 metrów. Dominantą kościoła jest 50-metrowa wieża z kopułą i krzyżem, zbudowana na podstawie kwadratu o wymiarach 4,5 x 4,5 metra, stanowiąca środkową część fasady. Wieża, zakończona szczytem w formie ostrosłupa, jest jednocześnie dzwonnicą, w jej podstawie umieszczono wejście główne, obramowane skromnym portalem ostrołukowym. Do stylu neogotyckiego nawiązują też inne detale fasady, ale architekt przede wszystkim wykorzystał motywy funkcjonalistycznej architektury szkieletowej. Autorem ołtarza głównego jest znany ludowy rzeźbiarz Henryk Nitra z Dolnych Błędowic. Z kościoła korzysta także Ewangelicki Kościół Luterański (Luterská cirkev evangelická a.v. v České republice). 

Wracamy do ul. Strzelniczej (Střelniční) i skręcamy w lewo. Wychodzimy wprost na cieszyński dworzec główny z 1889 r. Na drugą stronę torów przedostajemy się przejściem pod dworcem, przekraczamy ul. Jabłonkowską (Jablunkovská) i przejściem obok domu towarowego Billa lub przez dworzec autobusowy docieramy do ul. Frydeckiej (Frýdecká). Kilkaset metrów w lewo, na rogu z ul. Gimnazjalną (Gymnazijní) znajduje się świątynia Kościoła czesko-braterskiego. 


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9