Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo¶ci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po¶więcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po¶więcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Szlaki spacerowe » Via Sacra. Kościoły i klasztory w Cieszynie i Czeskim Cieszynie »

Kościół Ewangelicki, Náměstí Dr. Martina Luthera (pl. Marcina Lutra)

Zarys kościoła na planie miasta z 1928 r.

Zarys kościoła na planie miasta z 1928 r.

Kościół w 1931 r.

Kościół w 1931 r.

Wnętrze kościoła, fot. z 2005 r.

Wnętrze kościoła, fot. z 2005 r.

Kościół, fot. z 2007 r.

Kościół, fot. z 2007 r.

Do budowy kościoła doszło po secesji senioratu czeskiego Śląska wschodniego Niemców i ślązakowców, którzy w 1926 r. opowiedzieli się za przyłączeniem do Niemieckiego Kościoła w Czechach. Dla ich potrzeb kościół wybudowała w 1927 r. firma E. Fuldy na podstawie projektu z 1926 r., którego autorami byli Wilhelm Schön (uczeń Leopolda Bauera z Wiednia) i Józef Kozieł. Kościół, widoczny w prześwicie alejki drzew posadzonych na Náměstí Dr. Martina Luthera (Placu M. Lutra), jest dużą budowlą w typie bazyliki, o szerokiej nawie. Wyróżniającym się elementem jest fasada, z masywną wieżą – dzwonnicą w środku, z boku dwie niższe wieżyczki na planie kwadratu ze ściętymi narożami. Przed wejściem znajduje się trójosiowy portyk, wsparty na szeregu arkad, których lica są ozdobione wypukłymi zygzakami. Nawa jest zamknięta sklepieniem ozdobionym kontrastową czarno-brunatną dekoracją, tworzącą fałszywe kasetony. Większość wykorzystanych elementów zdobniczych dowodzi tradycyjnego podejścia architektów i inwestorów do architektury budowli kultowych. Jednopiętrową farę w 1931 r. zbudowała firma Roberta Lewaka według planów arch. Karla Schöna z Wiednia. Po II wojnie światowej kościół został upaństwowiony, bowiem cała niemiecka wspólnota została usunięta z Czeskiego Cieszyna. Jego użytkownikiem stał się Czeskobraterski Kościół Ewangelicki a.w. [Českobratrská církev evangelická a.v.] w Czeskim Cieszynie. Nabożeństwa odbywają się tu w języku czeskim i polskim. 

Schodząc w dół ul. Akacjową (Akátová) skręcamy w lewo w ul. Studencką (Studentská) i dochodzimy do ul. Ostrawskiej (Ostravská). Przechodząc ją idziemy dalej ul. Kopernika (Koperníková), skręcamy w prawo w ul. Brandyską (Brandýská), i przechodząc przez ul. Karwińską (Karvinská) oraz pod torami kolejowymi wkraczamy do najstarszego i najbardziej reprezentacyjnego parku Czeskiego Cieszyna, Alei prezydenta Masaryka (Masarykovy sady), dawniej zwanych Alejami arcyksięcia Albrechta (można też dojść inną drogą według mapy). Z lewej strony znajduje się przy nich katolicki kościół Serca Jezusowego, zbudowany i zarządzany przez jezuitów. 


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9