Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2019
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Szlaki spacerowe » Szlakiem pamiątek ewangelików cieszyńskich »

23. Cmentarz Komunalny przy ul. Katowickiej

Groby zasłużonych, 2008

Groby zasłużonych, 2008

Groby zasłużonych – kolumnada

Groby zasłużonych – kolumnada

Grób dr Jana Michejdy

Grób dr Jana Michejdy

Cmentarz został założony w 1891 r. Od tamtego czasu został kilka razy powiększony. W kwaterach, w działach początkowych zachowało się jeszcze dość dużo pomników nagrobnych z przełomu XIX i XX w., coraz częściej wymienianych na współczesne przez nowe pochówki. Obok grobów zasłużonych w kolumnadzie i nowym zbiorowym grobie oraz w kwaterze zasłużonych, na cmentarzu mieszczą się groby duchownych i sióstr zakonnych, kwatery wojskowe z I i II wojny światowej i zbiorowa mogiła ostatnich Ofiar rozstrzeliwań hitlerowskich w 1945 r. Cmentarz służy Zmarłym wszystkich wyznań i bezwyznaniowców.

Aleja główna, groby Zasłużonych dla miasta Cieszyna w kolumnadzie – dział V: 

  1. Paweł Stalmach (1824 - 1891), teolog ewangelicki, uczestnik Zjazdu Słowiańskiego w Pradze, długoletni redaktor pierwszego polskiego periodyku w Cieszynie „Gwiazdka Cieszyńska”, założyciel Czytelni Polskiej, potem Czytelni Ludowej, Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego i innych organizacji narodowych. Za sprawą żony na łożu śmierci przyjął konfesję katolicką. 

  2. dr Władysław Michejda (1876 - 1937), adwokat, działacz Polskiego Komitetu Narodowego w Kijowie, współorganizator polskich sił zbrojnych w Rosji, członek Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie, burmistrz miasta Cieszyna.


Aleja główna, Kwatera Zasłużonych za krzyżem – dział XI: po lewej stronie

  1. dr Jan Michejda (1853 - 1927), adwokat, poseł na Sejm w Opawie i do Parlamentu w Wiedniu, współtwórca i jeden z prezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, naczelnik Tymczasowego Rządu Krajowego, pierwszy polski burmistrz Cieszyna, społecznik.


Przed działem XIII przejść poprzecznym chodnikiem w lewo aż pod parkan wzdłuż ul. Katowickiej, tu w prawo. 

Dział XV, przy końcu działu po prawej stronie chodnika

  1. prof. dr inż. Jerzy Jan Buzek (1874 - 1939), dyrektor Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce, wykładowca na Akademii Górniczej w Krakowie, założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Odlewników Polskich STOP, uznany w świecie specjalista hutnictwa żelaza.


Idąc dalej koło działów XXI i XXIII, w lewo trafimy do górnej bramki cmentarza. Po drugiej stronie ruchliwej szosy przystanek, skąd możemy wrócić autobusem miejskim do dworców PKP lub PKS (drugi przystanek) lub na ul. Kochanowskiego w centrum miasta.Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9