Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

PRZEWODNIKIAnkieta analizująca współpracę transgraniczną » Cmentarz komunalny w Cieszynie »

Groby i grobowce osób prywatnych - Dział I - III

Nagrobek działu II

Nagrobek działu II

Grób rodziny Hliśnikowskich i ks. J. Prutka - Honorowego Obywatela  Miasta Cieszyna

Grób rodziny Hliśnikowskich i ks. J. Prutka - Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna

Grób rodziny Seemann

Grób rodziny Seemann

Grób rodziny Seemann - detal

Grób rodziny Seemann - detal

Grób Józefa Króla

Grób Józefa Króla

Grób Józefa Króla - detal

Grób Józefa Króla - detal

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Groby dziecięce

Z niewielkiej liczby zachowanych starych nagrobków wybrano najbardziej charakterystyczne, zachowane w możliwie niezmienionej formie od czasu powstania, bądź związane od początku z tradycyjną, cieszyńską rodziną.

W dziale I i II dokonano już dość znacznych zmian własnościowych a zachowane do dziś stare nagrobki są dość mocno zarośnięte bluszczem, co uniemożliwia opis części nagrobkowej czy też rodzaju opłocenia.

Nagrobek z jasnego marmuru na podstawie piaskowcowej z 1904 roku. Składa się z dwupoziomowego obelisku w kształcie stojącego prostokąta, zwieńczonego mniejszym półkolem, w którym osadzona została metalowa płaskorzeźba głowy Chrystusa, pod nim zachowane pierwotne napisy wykonane wgłębnym ryciem i zaczernieniem wyrytych miejsc. Nad obeliskiem umieszczono równoramienny krzyż o ramionach zakończonych trójliściem, dolna część krzyża rozszerza się obejmując półkoliście podstawę krzyża. Napisy wykonane w języku polskim, nazwisko w części centralnej ujęte w ramkę zdobną delikatną roślinnością. Grób należał do rodziny Hliśnikowski.

Nagrobek z popielatego granitu nasadzony na wysokiej podmurówce piaskowcowej, na której obrzeżach zamocowany jest żelazny kuty płot znacznej wysokości. Symetrycznie kwatery płotu wypełnia zakomponowana w owalu wić roślinna z kutych liści i kwiatów. Narożne słupki, znacznie wyższe od pozostałych, zwieńczone są kutym pąkiem kwiatowym. Nagrobek stanowi trzyczęściowy postument, na którym stoi wysoki, prosty krzyż. Usunięto 2 metalowe, zwisające na wysokich podstawach lampy. Napis skuty częściowo lecz czytelny. Grób należał do rodziny bogatych kupców, Seemannów - właścicieli sklepu rzeźniczego przy ul. Głębokiej. Nagrobek jest importem wiedeńskim firmy Sommer & Weniger.

W rzędzie równoległym do głównej alei znajdują się ziemne groby dziecięce, które zdobione były alabastrowo-cementowymi figurkami dzieci i aniołków. Formy tych rzeźb powstały w końcu XIX wieku, a firma kamieniarsko-nagrobkowa Swarowskiego używała ich jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Groby w ostatnich latach pozbawione zostały rzeźb. Pojedyncze egzemplarze podobnych rzeźb znajdują się w dziale II i IV.

Grobowiec z prostą marmurową płytą nagrobną i nagrobkiem w kształcie części portalu, zbudowanego z grupy kilku gładkich słupów, flankujących wąski otwór wejściowy. Między nimi zamocowana krata z ażurowym napisem „Józef Król 1882-1946” na płycie poziomej napis „swojemu profesorowi uczniowie”. Nagrobek zaprojektowany został w konwencji lat 30-tych.


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9