Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Ciekawe linki »

Śpiewajmy razem

„Hej koło Cieszyna”, „Płyniesz Olzo”, przebojowe „Pognała wołki” i siedem jeszcze innych cieszyńskich pieśni regionalnych zabrzmiało 17 września w samo południe na cieszyńskim rynku. Jak co roku na rozpoczęcie „Skarbów z cieszyńskiej trówły” uczniowie wszystkich cieszyńskich szkół podstawowych spotykają się, by połączyć siły i zgodnym, kilkusetosobowym chórem odśpiewać najbardziej popularne pieśni cieszyńskie. Wspólne śpiewanie rozpoczęło się w 2004 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Nauczycieli Nauczania Początkowego, kiedy to ustanowiony został - liczbą uczestników 1236 - rekord Polski we wspólnym śpiewaniu regionalnych pieśni. W tym roku towarzyszyło nam hasło „1200 dzieci na 1200 lecie Cieszyna śpiewa pieśni cieszyńskie”, a impreza odbyła się w ramach projektu „Jedno miasto – jedna kultura” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dla podkreślenia odświętnego charakteru dzieci trzymały pomarańczowe balony z logiem 1200 lecia Cieszyna oraz znakami Unii Europejskiej. Miłym urozmaiceniem był występ cieszyńskich przedszkolaków (z przedszkoli nr 2, 4, 8, 17 i 20), które w „wyszkróbiónych i odbiglowanych” strojach cieszyńskich zatańczyły dwa znane tańce. Prezentacja wokalna odbyła się przy akompaniamencie kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, opracowania muzyczne wykonał Piotr Gruchel, a całość poprowadziła Alina Prajzler.

Organizatorem imprezy jest Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie, który składa serdeczne podziękowania dyrekcjom, nauczycielom, a przede wszystkim młodym uczestnikom śpiewaczego spotkania za przygotowanie i tak liczny udział w imprezie.

Jedną z głównych idei organizowania takich akcji, jak „Śpiewajmy razem” jest upowszechnienie i kultywowanie rodzimej tradycji twórczości ludowej. Ten element odróżnia nas od innych regionów, innych nacji i w dobie globalizacji, która dosięga także sfery kultury, podkreśla tożsamość narodową i stanowi o odrębności regionalnej. Pragniemy, by nasze pieśni cieszyńskie trafiły do Państwa domów i w wolnych chwilach zachęcały do wspólnego, rodzinnego śpiewania. Na stronie www.cieszyn.pl powstała nowa zakładka „Śpiewajmy razem”. gdzie zamieściliśmy teksty oraz nagrania w formacie MP3. Wystarczy je pobrać i … ŚPIEWAJMY RAZEM!!!

Wydział Kultury

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9