Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Miasto i jego mieszkańcy » Szlak kobiet »

41.Wanda Wójcik 1910 - 1988

Wanda urodziła się w Orłowej jako córka inspektora szkolnego oraz działacza turystycznego, Władysława Wójcika. Ukończyła polskie gimnazjum w Orłowej i sporo kursów. Pracę zawodową rozpoczęła w 1928 r. jako pomoc nauczycielska, wkrótce jednak poważnie zachorowała. Po powrocie do zdrowia zdała w seminarium nauczycielskim egzaminy uprawniające do nauki różnych przedmiotów, wiele  pisała do gazet, aktywnie włączyła się w nurt pracy społecznej, głównie w PTT-S „Beskid Śląski” i w harcerstwie, organizowała zawody narciarskie, festyny. Po wybuchu wojny, jako Polka, znalazła pracę u krawcowej. Po wojnie pracowała w polskim gimnazjum w Czeskim Cieszynie, a później w polskiej żeńskiej szkole fachowej w Łazach-Orłowej. Podjęła studia na Uniwersytecie w Ołomuńcu i skończyła fizykę z chemią.
Prawie całe dnie spędzała w szkole, organizowała radę rodziców, reżyserowała przedstawienia, urządzała wystawy prac i wiele innych imprez, prowadziła szkolną dokumentację. 
Działała w PZKO, powołała do życia Klub Kobiet. Organizowała pogadanki, szczególnie z  zakresu racjonalnego odżywiania, ziołolecznictwa, kursy kroju i szycia, gotowania. Napisała broszurę Właściwości lecznicze warzyw, owoców i przypraw. Zebrała życiorysy zasłużonych działaczek, a także artykuły dotyczące pracy kobiet na Zaolziu. Napisała ok. 20 kronik: przedszkoli, szkół, towarzystw. Całokształt polskiego szkolnictwa w Cieszyńskiem opisała w pracy Działalność Władysława Wójcika, którą poświęciła ojcu. Nie wyszła za mąż i nie założyła własnej rodziny. Zmarła w 1988 r. i została pochowana w rodzinnym grobie w Orłowej.

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9