Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

STREFA MIESZKAŃCA » Budżet Obywatelski »

Budżet Obywatelski na 2017

Logo budżetu obywatelskiego na rok 2017

Logo budżetu obywatelskiego na rok 2017

 

  • Ogłoszenie zwycięskich projektów

rekomendowanych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017

 

  • Głosowanie mieszkańców Cieszyna

na propozycje projektów w dniach od 5 do 30 grudnia.

 

  Zarządzenie w sprawie głosowania

na propozycje projektów, terminu głosowania i wzoru karty do głosowania

 

 • Ogłoszenie listy projektów

Lista projektów przewidzianych do głosowania oraz lista projektów, które nie zostaną poddane pod głosowanie.

 

Już po raz trzeci mieszkańcy Cieszyna będą mogli składać wnioski do budżetu obywatelskiego.

 

Dokładnie 17 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego na przyszły rok.

 

O tym, jaka kwota będzie łącznie do rozdysponowania, wiadomo będzie dopiero w grudniu. Dziś natomiast pewne jest to, że każdy wniosek nie może przekraczać 50 tysięcy złotych. Urzędnicy będą to zresztą dokładnie sprawdzali.

 

Budżet obywatelski w Cieszynie zyskuje coraz większą popularność, co potwierdzają liczby. W pierwszej jego edycji złożono w sumie 12 wniosków, rok później tylko pozytywnie zweryfikowanych było 28. Czy w trzeciej edycji rekord zostanie pobity? Urzędnicy mają nadzieję, że tak, choć jednocześnie przyznają, że będą się dokładnie przyglądać wnioskom od strony finansowej. Co to oznacza w praktyce?

 

– Musimy dokładnie analizować złożone propozycje projektów. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że będzie można głosować na projekty, których nie da się zrealizować za 50 tysięcy złotych, choć taki będzie figurował szacunkowy koszt – zastrzega Arkadiusz Skowroński, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

 

Do tej pory było tak, że wielu wnioskodawców, kiedy dowiadywało się, że granica dla jednego wniosku została wyznaczona na 50 tysięcy złotych, jako szacunkowy koszt danego projektu wskazywało... 49 tys. 999 złotych, co nie zawsze miało pokrycie w rzeczywistości.

 

Propozycje do budżetu obywatelskiego na rok 2017 mieszkańcy będą mogli składać od 17 czerwca do 16 września. Do 11 lipca ma ponadto zostać powołany do życia zespół ds. budżetu obywatelskiego. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza Cieszyna, Ryszarda Macury, od 19 września do 4 listopada trwać będzie opiniowanie wniosków przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego, na początku listopada zostanie ogłoszona lista projektów, na które będzie można głosować. Samo głosowanie potrwa od 5 do 30 grudnia. Także w grudniu okaże się, ile ostatecznie pieniędzy trafi do obywatelskiej puli.

 

– Wszystko rozstrzygnie się na sesji budżetowej. Na razie trudno mówić o konkretach, ale powinna to być kwota zbliżona do 300 tysięcy złotych, które rozdzieliliśmy zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji budżetu obywatelskiego – dodaje Arkadiusz Skowroński.

 

Przypomnijmy, że do budżetu obywatelskiego można składać wyłącznie projekty o charakterze inwestycyjnym. Budowa nowego placu zabaw, urządzenie miejsca do rekreacji, bardzo zresztą popularne nie tylko w Cieszynie, jak najbardziej wchodzą w rachubę, ale już zorganizowanie cyklu zajęć sportowo-rekreacyjnych w takim miejscu odpada.

wot


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9