Polski English Deutch France Czech
Cieszyn na facebook Cieszyn na nk Cieszyn na youtube Cieszyn na google plus

Newsletter

System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo¶ci Ratuszowych

Miejski System SMS-owy

Ankieta

Czy zapisałeś/aś się na Miejski System SMS-owy?

Portal regionalne centrum krwiodawstwa

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2014
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
czeski Cieszyn - oficjalny serwis Wczytaj mapę
Interaktiwna mapa Cieszyn-Český Těsín

MAPA: Wydawnictwo CBS
www.malovanemapy.cz

Statystyki

Odpady

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Kościół i klasztor OO. Bonifratów

fot. R. Karpińska

fot. R. Karpińska

fot. R. Karpińska

fot. R. Karpińska

Biuro Promocji i Informacji, UM - Cieszyn
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, usytuowany przy pl. Londzina, tworzy z klasztorem zwarty czworobok. Zespół ufundowany został przez marszałka ziemskiego Księstwa Cieszyńskiego Adama Borka dla Bonifratrów, sprowadzonych do Cieszyna w 1696 roku. Kościół wzniesiony w latach 1697 – 1714 przy udziale Michała Kleina z Nysy(architekt) i Ojca Klemensa Mentzela (budowniczy), został przebudowany w 1788 roku przez Józefa Drachnego. Kościół - którego fasada została wykonana w typie klasycystycznym - został zbudowany na rzucie prostokąta. We frontowym przęśle kościoła znajduje się chór muzyczny, pod którym znajduje się kruchta z dwiema kaplicami po bokach. Do jednonawowego prezbiterium przylega zakrystia, nad którą znajduje się oratorium, wsparte na półkolistej apsydzie. Zarówno kościół jak i cały klasztor poddawany był kilku gruntownym remontom w XIX i XX wieku. Wnętrze kościoła zdobi późnobarokowy ołtarz główny - z godłem zakonu Bonifratów (jabłko granatu), rokokowymi dekoracjami i figurami św. Elżbiety i św.Jadwigi - wykonany przez Jerzego Lehnerta z Opawy. Nad tabernakulum - po bokach którego klęczą anioły - znajduje się barokowy obraz Bayera Wniebowzięcie Matki Boskiej. Oprócz ołtarza głównego w kościele znajdują się jeszcze dwa późnobarokowe ołtarze boczne: z lewej strony ołtarz św. Jana Bożego z rzeźbami św. Jana Nepomucena i św. Jana Sarkandra, natomiast z prawej strony ołtarz św. Jana Grande z rzeźbami św. Augustyna i św. Karola Boromeusza. Całość wnętrza uzupełnia rokokowa ambona z posążkiem Archanioła Michała, na którą prowadzą schody znajdujące się wewnątrz muru świątyni.

Dzięki fundacji Adama Borka przy klasztorze uruchomiono szpital oraz aptekę. Szpital, początkowo bardzo mały ( 7 łóżek), stopniowo powiększał się do ponad 100 łóżek obecnie. Służył on chorym różnych wyznań i narodowości bez względu na stan ich zamożności.

Ołtarz Główny

Poniżej zabudowań (na terenie dzisiejszego dworca kolejowego) istniał cmentarz dla ludzi zmarłych w szpitalu, natomiast zakonnicy chowani byli w grobowcu klasztornym. Po wydaniu zakazu grzebania zmarłych w podziemiach kościołów korzystano z cmentarza obok kościoła św. Jerzego, a później z cmentarza komunalnego. Obecnie w dawnym szpitalu OO. Bonifratrzy prowadzą Dom Pomocy Społecznej.

msze św.: niedziele i święta – 6.30, 7.45, 9.00, 20.00

Urz±d Miejski w Cieszynie, Zespół ds. Informacji promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9