Polski English Deutch France Czech
Cieszyn na facebook Cieszyn na nk Cieszyn na youtube

Cieszyn na SpaceIN     Biuletyn Informacji Publicznej

Budzet Obywatelski

Newsletter

System gospodarowania odpadami
Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych

Miejski System SMS-owy

Ankieta

Czy zapisałeś/aś się na Miejski System SMS-owy?

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2015
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Kaplica i klasztor SS. Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek

Kaplica Boromeuszek


Siostry Boromeuszki – których siedziba znajduje się przy Górnym Rynku – przybyły do Cieszyna w 1876 roku. W zakupionym od rodziny Seemannów budynku siostry założyły klasztor, obok którego powstała kaplica. Od początku pobytu w Cieszynie, siostry zajęły się działalnością oświatowo-wychowawczą, prowadząc: szkołę podstawową (niższego i wyższego stopnia), szkołę gospodarstwa domowego, przedszkole, internat, pensjonat. Po 1876 roku siostry wzniosły – w ogrodzie – szereg budynków dla potrzeb swoich szkół.
Dwupiętrowy budynek klasztorny – wzniesiony w XVIII wieku – został poddany gruntownej przebudowie w 2 połowie XIX wieku. Do północnego skrzydła kościoła przylega – od wschodu – kaplica pw. św. Rodziny, zbudowana na rzucie prostokąta z pięcioboczną apsydą. Główny ołtarz świątyni ozdobiony jest trzema obrazami: św. Rodziny, św. Karola Boromeusza i św. Jadwigi Śląskiej We wnętrzu zdobionego polichromią kościoła (sufit) na uwagę – prócz 2 rzeźb: Matka Boska z Dzieciątkiem i Serce Jezusa – zasługuje 6 witraży, z których główny nosi nazwę Św. Karol Boromeusz.
Obecnie siostry prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, którego pensjonariusze mieszkają w budynkach – pensjonatu i dawnej szkoły wydziałowej – zbudowanych pod koniec XIX wieku i usytuowanych we wschodniej części dziedzińca. Natomiast w budynku naprzeciw Kaplicy mieści się Bursa dla dziewcząt.


msze św.: niedziele i święta – 6.30, 8.30

 

Strona Sióstr Boromeuszek 


Urząd Miejski w Cieszynie, Zespół ds. Informacji promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9