Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Zespół Klasztorno-Szpitalny św. Elżbiety

Elżbietanki

Elżbietanki

Widok na Elżbietanki

Widok na Elżbietanki

Elżbietanki

Elżbietanki

Siostry Elżbietanki – których obecna siedziba znajduje się u zbiegu ulic Liburnia i Katowickiej – przybyły do Cieszyna w 1753 roku. W 1754 roku kupiły od hrabiego Wilczka dom i kawałek ogrodu przy Rynku – w miejscu dzisiejszej poczty – gdzie zamieszkały i urządziły szpital dla kobiet, w którym znajdowało się kilkanaście łóżek.
 
W 1903 roku klasztor i szpital przeniesiono na nowe miejsce, na tzw. wzgórze bobreckie. Neobarokowy zespół budynków klasztorno-szpitalnych wzniesiony został w latach 1900-1903 przez Antoniego Jonkischa i Jana Nosska – według koncepcji projektowej Jana Műllera. Główny budynek zespołu mieści – w części frontowej – Klasztor Sióstr Elżbietanek z kościołem pośrodku oraz szpital w dwóch skrzydłach bocznych. Obecnie część budynku frontowego przeznaczona jest na przychodnię lekarską. Wnętrze kościoła zdobią 2 ołtarze: w pierwszym – głównym – prócz symbolu Opatrzności Boskiej (w zwieńczeniu) znajdują się figury św. Elżbiety (w otoczeniu ubogich), św. Jadwigi i św. Ludwika, natomiast w drugim – bocznym – sytuowane są obrazy św. Antoniego i Matki Bożej z św. Franciszkiem. W dolnej części zarówno bocznego, jak i głównego ołtarza znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne. Dodatkową ozdobę wnętrza kościoła stanowią witraże (Serce Pana Jezusa, św. Franciszek, Matka Boża Królowa Pokoju, św. Elżbieta, anioł) oraz figury świętych umieszczone na filarach pod chórem (Serce Pana Jezusa, św. Antoni, św. Józef, św. Barbara). 
 
Zewnętrzna elewacja kościoła ozdobiona jest różnymi elementami dekoracyjnymi, i tak: na frontowej elewacji – w podokiennikach pomiędzy cokołami – znajdują się dekoracje z motywami winnego grona; w przyczółku plastyczne wyobrażenie postaci Chrystusa – Dobrego Pasterza; zaś na elewacjach bocznych, w miejscu okien, znajdują się nisze z figurami: św. Elżbiety od strony północnej, św. Franciszka z boku ściany wejściowej do kościoła, św. Józefa na tylnej ścianie i Matki Bożej od strony południowej. Na zachodnim dziedzińcu klasztoru usytuowana jest skalna kapliczka Matki Boskiej z Lourdes.


msze św.: niedziele i święta – 7.30, 9.30, 11.30,18.00

 

Strona Sióstr Elżbietanek 


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9