Polski English Deutch France Czech
Cieszyn na facebook Cieszyn na nk Cieszyn na youtube

Cieszyn na SpaceIN     Biuletyn Informacji Publicznej

Budzet Obywatelski

Newsletter

System gospodarowania odpadami
Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych

Miejski System SMS-owy

Ankieta

Czy zapisałeś/aś się na Miejski System SMS-owy?

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2015
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża

Biuro Promocji i Informacji, UM Cieszyn
Kościół św. Krzyża – usytuowany u zbiegu ulic Szersznika i Szerokiej – powstał z początkiem XVIII wieku w wyniku rozbudowy XVII-wiecznej kaplicy książęcej, podarowanej Jezuitom przybyłym do Cieszyna w 1673 roku. Budynek poddawany był wielu przebudowom i remontom (m.in. w latach 1781 – 1782 wzniesiono wieżę i przesklepiono wnętrze kościoła). Podczas pożaru miasta – w 1789 roku – kościół uległ zniszczeniu, lecz dzięki staraniom ks. Szersznika do 1791 roku został odbudowany i otrzymał charakter budowli barokowej. Jednonawowy, trójprzęsłowy kościół zbudowany jest na rzucie prostokąta. We frontowym przęśle znajduje się drewniany chór muzyczny wsparty na filarach, natomiast w przyziemiu wbudowana jest kruchta wraz ze schodami prowadzącymi na chór. 
Główny późnobarokowy ołtarz świątyni – pochodzący z końca XVIII wieku – ozdobiony jest płaskorzeźbami Ostatniej Wieczerzy i Ukrzyżowania (na drzwiach tabernakulum) oraz figurami adorujących aniołów, nad którymi znajduje się obraz ze sceną Ukrzyżowania. Natomiast w bocznym barokowym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z I poł. XIX wieku. Ponadto obok barokowo-klasycystycznej ambony (koniec XVIII w.) z Dekalogiem na szczycie i figurą Ducha Świętego umieszczono XVIII-wieczny obraz św. Franciszka Ksawerego. W późnobarokowej fasadzie kościoła – przechodzącej w górnej części w wieżę – znajdują się rzeźby św. Franciszka oraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Od strony zachodniej do kościoła przylega budynek dawnego klasztoru Jezuitów (obecnie franciszkanów), w którym przez jakiś czas mieściły się zbiory biblioteczne i muzealne ks. Jana Leopolda Szersznika, które obecnie znajdują się w Książnicy Cieszyńskiej i w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Obecnie w zabudowaniach klasztornych franciszkanie prowadzą bursę dla chłopców.


msze św.: niedziele – 10.00, 19.00

 

Strona kościoła św. Krzyża 


Urząd Miejski w Cieszynie, Zespół ds. Informacji promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9