Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Kościół Św. Trójcy

Kościół św. Trójcy, fot. BZ

Kościół św. Trójcy, fot. BZ

Kościół św. Trójcy, fot. BZ

Kościół św. Trójcy, fot. BZ

Kościół św. Trójcy, fot. R. Karpińska

Kościół św. Trójcy, fot. R. Karpińska

Kościół św. Trójcy, fot. R. Karpińska

Kościół św. Trójcy, fot. R. Karpińska

Biuro Promocji i Informacji, UM Cieszyn
Kościół św. Trójcy, znajdujący się przy placu ks. Londzina, powstał dzięki staraniom księżnej Katarzyny Sydonii oraz protestanckiej społeczności Cieszyna. Księżna cieszyńska zakupiła (w 1585 roku) część ogrodów obok murów miejskich z przeznaczeniem na cmentarz, ze względu na szalejące w owym czasie zarazy. Ta pierwotnie drewniana kaplica (początkowo pogrzebowa) została w 1594 roku przekształcona w murowaną świątynię, która do 1653 roku znajdowała się w posiadaniu protestantów. W 1659 roku do kościoła dobudowano kaplicę grobową Andrzeja Wildau, w miejscu której – w 1864 roku –  wzniesiono nową, murowaną wieżę, na której wisi duży dzwon z orłem i herbem Cieszyna z 1641 roku. Jednonawowy kościół – o cechach gotycko-renesansowych – wzniesiony został na rzucie prostokąta z węższym i niższym prezbiterium, do którego przylega zakrystia oraz wieża.

Wnętrze kościoła ozdabia dwukondygnacyjny ołtarz główny z obrazami: Chrzest Pana Jezusa w Jordanie i Bóg Ojciec oraz figurami św. Teresy i św. Jadwigi Śląskiej. Natomiast w ołtarzach bocznych znajdują się obrazy: św. Sebastiana i św. Tobiasza z aniołem. Zewnętrzną ozdobę świątyni stanowią gotyckie portale – z końca XVII wieku – umieszczone nad wejściami oraz kamienne epitafia – z XVII wieku – wmurowane w ściany kościoła. Oprócz ofiar epidemii na cmentarzu – który funkcjonował do 1883 roku – pochowano wielu zasłużonych dla miasta obywateli, m.in. ks. Leopolda Szersznika – twórcę biblioteki i muzeum w Cieszynie.
Z biegiem lat cmentarz został przekształcony w park, w którym do dnia dzisiejszego zachowało się kilka starych nagrobków.


msze św.: niedziele – 11.00

 

Strona kościoła św. Trójcy 


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9