Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2018
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Miasto i jego mieszkańcy »

Symbole Miejskie

Symbole miejskie - Czeski Cieszyn

M. Makowski
       Ukształtowany w XIV w. herb Cieszyna podkreśla rolę miejskiego samorządu. W niebieskim polu tarczy herbowej, u jej podstawy, przedstawiona jest błękitna rzeka Olza za pomocą falistych linii. Powyżej znajdują się miejskie mury z dwoma basztami o czerwonych hełmach, które flankują otwartą bramę z podniesioną kratownicą. Było to symbolem zamkniętego i obronnego charakteru miasta, ale także jego otwarcia na kontakty handlowe i przybyszów. Nad bramą pomiędzy basztami znajduje się złoty koronowany orzeł cieszyńskich Piastów z rozpostartymi skrzydłami – godło księstwa cieszyńskiego. Obrazowało to początkowo podległość miasta władzy książęcej, potem jego stołeczny charakter. Zgodnie z heraldycznymi zasadami barwy herbu przełożono na miejską czerwono – błękitno – żółtą flagę. W 1998 r. rozstrzygnięto konkurs na nowy symbol miasta tzw. logo, którego autorem jest Mirosław Adamczyk.

 

       W roku 2011 zakończono realizację projektu "Promocja Markowych Produktów Turystycznych Cieszyna", którego celem było m.in. stworzenie nowego logo "Cieszyn Robi Wrażenie". Logo początkowo używane było głównie w działaniach promocyjnych miasta.

 

       Dnia 25 lutego 2016 roku Rada Miejska Cieszyna podjęła uchwałę nr XIX/174/16 w sprawie wprowadzenia obecnego loga Cieszyna.

Urzędowa wersja herbu Miasta Cieszyna zatwierdzona przez Radę Miejską w 1996 r.

HERB MIASTA CIESZYNA

Wyobrażenie herbowe miasta Cieszyna rozwijało się w ścisłej zależności od rozwoju miasta. Prawa miejskie upoważniające do korzystania z przywilejów samorządności wewnętrznej otrzymał Cieszyn stosunkowo późno, bo w roku 1374.

Autor: Mirosław Adamczyk

LOGO MIASTA CIESZYNA

Logo Cieszyna

LOGO MIASTA CIESZYNA


Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9