Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Zbiory Książnicy Cieszyńskiej /fot. Jolanta Kubica

Zbiory Książnicy Cieszyńskiej /fot. Jolanta Kubica

Co i jak szyło się w Cieszynie w XVII w. Księga majstersztyków cechu krawieckiego

2017-11-24 17:00 - 2017-11-24

      Zainicjowany w 2014 r. cykl spotkań zatytułowanych „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, który początkowo towarzyszyć miał tylko otwartej wówczas wystawie „Najstarsze, największe, najcenniejsze…”, , w następnych latach, z uwagi na uformowanie się stałego kręgu bibliofilów i miłośników regionu poszukujących możliwości regularnego obcowania z najciekawszymi cieszyńskimi drukami i rękopisami, znalazł trwałe miejsce w ofercie imprez organizowanych przez Książnicę Cieszyńską.

      Także w 2017 r. biblioteka postanowiła kontynuować cykl „Cymelia i osobliwości” i – podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich – ze stałą częstotliwością prezentować druki i rękopisy wyjątkowe, o których zaliczeniu do grupy cymeliów lub osobliwości decyduje nie tylko ich niebagatelna wartość, ale też cechy specyficzne odnoszące się czy to do formy i zawartości, czy też roli, jaką odegrały w dziejach kultury, zwłaszcza regionalnej. Co w tych okolicznościach zrozumiałe, za każdym razem będą to obiekty, które bardzo rzadko opuszczają biblioteczne półki i prezentacje tworzyć będą wyjątkową okazję do bliższego ich poznania.

      Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy spotkań zyskają nie tylko możliwość, aby z bliska przyjrzeć się unikalnym manuskryptom i drukom, na co dzień przechowywanym w ściśle chronionych strefach biblioteki, ale także wysłuchać ilustrowanych slajdami, a niekiedy także utworami muzycznymi opowieści o okolicznościach powstania danego dzieła, jego losach i miejscu w historii i kulturze. Tradycyjnie też pojawi się sposobność do bezpośrednich rozmów i dyskusji z bibliotekarzami stale zajmującymi się ochroną, opracowaniem i udostępnianiem zasobów biblioteki. Co naturalne, indywidualne pasje i zainteresowania pracowników Książnicy w oczywisty sposób wpłynęły na wybór tematyki poszczególnych prezentacji, stwarzając ich autorom szansę podzielenia się z uczestnikami spotkań własnymi odkryciami i doświadczeniami związanymi z badaniem omawianych dzieł.

      Spotkania odbywać się będą regularnie w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

24 listopada Anna Rusnok Co i jak szyło się w Cieszynie w XVII w. Księga majstersztyków cechu krawieckiego

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46
Organizator Książnica Cieszyńska - tel: (33) 851 38 41
WWW www.kc-cieszyn.pl
Cena BEZPŁATNE

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9