Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Szpital Śląski w akwarelach

2017-11-01 - 2017-11-30

W listopadzie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto wystawę, której motywem przewodnim stała się cieszyńska placówka medyczna. W swojej 125-letniej historii Szpital i jego zabytkowe obiekty był wielokrotnie fotografowany, ale po raz pierwszy jego piękno zostało przedstawione w formie akwareli. Pejzaże poświęcone Szpitalowi będzie można też podziwiać w specjalnym, wydanym przez Dyrekcję Szpitala – kalendarzu na rok 2018.


Wystawę można obejrzeć w Galerii Zmiennej. Jest to inicjatywa szpitala, który co miesiąc zaprasza do prezentacji swoich prac artystów z terenu Śląska Cieszyńskiego. Prezentowane były już m.in. wystawy obrazów Jana Gluzy, zdjęcia Sebastiana Bastko Żebrowskiego, płaskorzeźby Grzegorza Niedoby a także prace rysunkowe dzieci wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.


Historia Szpitala Śląskiego w Cieszynie sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Założycielem szpitala był ksiądz dr Theodor Haase, w 1890 roku szpital odwiedził cesarz Franciszek Józef, a jeden z pawilonów otrzymał nawet nazwę na jego cześć. Pierwszy pacjent przyjęty został do szpitala 20 czerwca 1892 roku. Będąc najważniejszym zakładem leczniczym wschodniej części Śląska Austriackiego traktowany był przez Sejm Śląski w sposób wyjątkowy. W 1903 roku został przejęty przez rząd w Opawie i od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Szpital Śląski.


Misją Szpitala dziś jest kontynuowanie tradycji udzielania wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w przyjaznych i bezpiecznych warunkach oraz podnoszenie jakości oferowanych usług medycznych. W szpitalu wykorzystywana jest także najnowsza aparatura medyczna. Warto dodać, że Szpital został wyróżniony certyfikatami: „Szpital przyjazny dziecku", „Szpital bez bólu" oraz certyfikatem potwierdzającym standardy akredytacyjne dla lecznictwa szpitalnego, nadany przez Ministra Zdrowia.


- Galeria zmienna to inicjatywa, którą realizujemy od 2011 roku. Cieszy się ona uznaniem pacjentów i mieszkańców regionu. Swoje prace prezentują w niej uznani twórcy tacy jak: Anita Stokłosa czy Dariusz Orszulik, ale również mniej znani twórcy, w tym także nasi pacjenci. Cieszymy się, że szpital poza najlepszą opieką medyczną może oferować także coś dla ducha. Obecna wystawa jest dla nas wyjątkowa, bowiem zbiegła się w czasie z Jubileuszem 125-lecia Szpitala Śląskiego, polecamy ją Państwu i cieszymy się, że akwarele stały się motywem przewodnim kalendarza, który będzie nam towarzyszył w 2018 roku – z uśmiechem mówi Czesław Płygawko – Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.


Autorem wystawy poświęconej Szpitalowi jest Andrzej Daszek, mgr inż. architektury z zamiłowania artysta-plastyk. W jego twórczości dominuje motyw architektury, przeważa styl industrialny, zachwyt nad zabytkowym budownictwem Polski i Europy uchwyconym z miejsc podróży. Jego prace plastyczne wykonane są najczęściej techniką akwareli, pasteli lub są szkicami piórkiem lub ołówkiem.


Wystawa otwarta dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest do końca listopada w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie (Pawilon Diagnostyczno-Zabiegowy).


Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Działalność Galerii Zmiennej koordynuje Barbara Karnas-Greń, z którą można kontaktować się dzwoniąc pod numer 33 854 92 18.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Galeria Zmienna Szpitala Ślaskiego w Cieszynie
Organizator Sekcja promocji zdrowia Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Uwagi b.karnas@szpitalslaski.pl

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9