Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

List, klucz, tajemnica, Arlekin i Kolombina – historie opowiadane kolorem.

2018-01-27 11:00 - 2018-02-28 16:00

Zapraszam tym razem na wystawę barwną i kolorową – dosłownie i w przenośni.


Barwne prace malarskie, barwny temat miłosny.


Obrazy Iwony Skupińskiej, artystki o wielu talentach będą głównym bohaterem wystawy.


Znając Iwonę, prócz obrazów będzie jeszcze jakaś niespodzianka.


Przeciw tym kolorom są planowane prace ceramiczne Kasi i Artura Rychlik, w tonacji biało – czarnej.


Uzupełnieniem zaś będą prace z trzech nowych pracowni – biżuteria. I jeszcze trochę całkowicie nowych prac ceramicznych.


Zapraszam na wystawę do Galerii w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji, Cieszyn. ul. Przykopa 17.


Codziennie w godzinach 11,00 – 16,00.


Na wernisaż zapraszamy 26 stycznia na godzinę 17.00.
A teraz kilka słów Iwony Skupińskiej o pasji, która jest także jej pracą.
List, klucz, tajemnica, Arlekin i Kolombina – historie opowiadane kolorem.
Jest to wystawa, w której mam przyjemność brać udział wraz z moją córką, którą zawsze gorąco namawiam do tworzenia. Temat bardzo przypadł mi do gustu gdyż jestem miłośniczką barw, strojnych kostiumów teatralnych i historii miłosnych – tych szczęśliwych i tych smutnych. Jak każda kobieta wzruszam się na filmach, sztukach teatralnych czy operach, oglądając historie
O relacjach damsko-męskich. Nie da się zliczyć wszystkich listów miłosnych i historii o kochankach, ich pragnieniach, tęsknotach i tajemnicach. Każdy z nas uczestniczy w takiej historii, a rolą artysty jest przekazać ją w literaturze, muzyce, filmie lub malarstwie. Tworząc moje obrazy, a także biżuterię, maski i stroje, inspirowałam się teatrem, z którym się zetknęłam studiując scenografię teatralną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tam pod kierunkiem profesor Ireny Wollen zmagałam się z kostiumami do sztuki Marii Stuart Juliusza Słowackiego, dla profesora Jana Skarżyńskiego projektowałam ubiory postaci do „Czekając na Godota” Samuela Becketta, a dla Andrzeja Majewskiego scenografie. Były to bardzo piękne czasy, które bezpowrotnie minęły, dlatego z nutą sentymentu wracam i bawię się teraz projektowaniem kostiumów, które prezentuję na pokazach mody, głównie w Krakowie. Postacie Kolombiny i Arlekina to jak wspomnienie pięknych, starych bombek choinkowych, jakie wisiały kiedyś u mojej babci na choince, które kręcąc się na sznurku prezentują w pełnej krasie swoje barwy. Wszystko po to by skusić odbiorców i przyciągnąć ich wzrok.
Commedia dell’arte jest trochę zapomniana, jak te stare bombki. Powstała we Włoszech, w połowie XVI wieku i wywodzi się z antycznego mimu. Bardzo ważną rolę odgrywa w niej plastyka, która jest bardzo bliska moim zainteresowaniom i pracy. Duże znaczenie ma w niej improwizacja, którą również bardzo lubię – podobnie jak ja w swoich pracach plastycznych, aktorzy nie trzymają się ściśle scenariusza, bawią się i wymyślają własne teksty, tworzą własne gagi, popisują się sztuczkami zręcznościowymi, po prostu dobrze się bawią.
Malując, szyjąc i robiąc biżuterię również świetnie się bawię. Ogromną przyjemność sprawia mi to, że mogę wymyślać własne historie i znaleźć się w świecie, gdzie głównymi bohaterami są kolorowe postacie, które mają swoje tajemnice i klucze do własnych serc. W świecie, gdzie zakochany nieprzytomnie Arlekin dostaje w końcu swoją piękną, zuchwałą pokojówkę. Kolombina nosi szeleszczące sukienki w kratę i kocha swojego Arlekina, choć droga do tej miłości nie jest taka prosta …Wszystko jest trochę w kratkę jak stroje błazna i pogoda tej zimy, dlatego zapraszam wszystkich, by karnawał był mocno kolorowy i spędzony w świecie barw, cekinów i blasku teatralnych tematów. Życzę dobrej zabawy.


Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Galeria w Bramie, Cieszyńska Wenecja, ul. Przykopa 17
Organizator Galeria w Bramie
WWW www.facebook.com/1549491812038354/

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9