Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie

Międzygminna Strefa Gospodarcza

Strona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Sercem wyszywane

2018-02-01 - 2018-02-28

Kolorowe, pełne ciepła prace haftowane krzyżykiem można obejrzeć- w lutym - w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Autorką obrazów i obrazków jest Agnieszka Szymczak, mieszkanka Puńcowa, świeżo upieczona mama. Ekspozycja jest czynna w godzinach pracy Zespołu Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny.


Agnieszka od dziecka lubiła wszelkie zajęcia plastyczne a swoją przygodę z haftem zaczęła w wieku 16 lat na zajęciach rękodzieła artystycznego organizowanych w Domu Narodowym w Cieszynie. Podczas wyszywania używa bezpłatnych wzorów liczonych, które znajduje głównie w specjalistycznych pismach oraz w internecie. Nigdy nie korzysta z gotowych malowanych kanw. - Haft krzyżykowy to hobby, mój sposób na spędzanie czasu wolnego oraz relaks i antidotum na pokonanie stresu. Efekty mojej mozolnej pracy najczęściej rozdaję bliskim jako prezenty i pamiątki na różne okazje –mówi artystka.

Technika haftu krzyżykowego jest znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Można wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę. Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę. Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących. Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości można wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywa się tła obrazka. Dodatkowe ciekawe efekty osiąga się stosując koraliki do naszywania. Do haftu krzyżykowego można użyć dowolnych nici. Najlepszy efekt uzyskuje się używając dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej muliny. Tym sposobem można nie tylko ozdabiać istniejące już przedmioty – poduszki, obrusy, odzież, ale i tworzyć własne obrazki – wykorzystując je zarówno jako samodzielne ozdoby ścian (oprawione np. w ramkę), jak i elementy dekoracyjne – np. kartek okolicznościowych.


Zainteresowanych współpracą z Galerią Zmienną prosimy o kontakt telefoniczny 33/ 854 92 18 lub marketing@szpitalslaski.pl


Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie.Zespół Poradni Specjalistycznych
Organizator Sekcja promocji zdrowia Szpitala Śląskiego
Uwagi Dane kontaktowe organizatora: Szpital Ślaski w Cieszynie tel. 33 854 92 18
email: b.karnas@szpitalslaski.pl

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9