Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Malowana opowieść o życiu

2018-05-01 - 2018-05-31

Stefania Bojda „uprawia” głównie malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu oraz pastel. W swojej twórczości podejmuje tematykę malarstwa symbolicznego, w której dominuje kobieta, przyroda, martwa natura, realizuje również tematykę sakralną. Obrazy cieszyńskiej artystki będzie można obejrzeć w maju br. w szpitalnej Galerii Zmiennej, która znajduje się Zespole Poradni Specjalistycznych. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

Stefania Bojda przez lata wypracowała swój niepowtarzalny i niezwykły styl -, subtelnie wyrażający emocje - w którym czuje się najlepiej. Od lat zajmuje się także ilustracją książkową. W swoim dorobku posiada przeszło tysiąc prac olejnych i trzysta na jedwabiu. Część jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach. Prace pokazywała na kilkudziesięciu wystawach zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, w kraju i za granicą. Co ważne, malarka od pewnego czasu swoimi pracami dekoruje puste i smutne wnętrza różnych organizacji, instytucji, gdzie przebywają m.in. ludzie chorzy, samotni.

Jeżeli chcielibyśmy analizować malarstwo od zarania dziejów, to nic innego, jak opowieść o życiu. Od początku w mojej twórczości pojawia się czas, przemijanie. Część z moich prac ma ukryte symbole. Często maluję kwiaty – lubię kwiaty, ale nie lubię ich malować w wazonach – mówi Bojda i dodaje - Pola nadziei można realizować w różny sposób. Po wizycie w jednym z domów opieki stwierdziłam, że chorzy którzy leżą w łóżkach patrzą na puste ściany przez cały dzień. Uznałam, że tak nie powinno być. Wybrałam ciepłe, kwiatowe pejzaże. Wydrukowałam je i wspólnie z moją przyjaciółką umieściłam w antyramach. To jest moje pole nadziei. W ten sposób już kilkanaście placówek w Cieszynie, Ustroniu itd. otrzymało moje prace. Póki starczy mi sił będę to robić. Mój kolorowy świat, to moje pole nadziei.

Stefania Bojda nierozerwalnie złączona jest z Cieszynem. Tu się urodziła, tu skończyła studia artystyczne, tu mieszka, pracuje i tworzy w zaciszu pracowni przy ulicy Nikłej. Pedagog i działacz społeczny, wydała tomiki swojego malarstwa wzbogacone wierszami naszych rodzimych poetów „Na strunach życia” (1993 r.), „Tobie dedykuję” (1998r), „Barwy i słowa’ (2002r.), „Kwiaty dla Ciebie” (2004 r.), „Serce przyrody” (2014r.), „Zatrzymane marzenia” (2015r.). Malarka jest współautorką – z bratem Józefem Golcem – trzytomowego Słownika Biograficznego Ziemi Cieszyńskiej. Przez lata prowadziła dziecięcą grupę plastyczną „Cieszyńskie Plastusie”, grupę znaną i cenioną ze względu na swoje dokonania i osiągnięcia nie tylko w Polsce. Jej uczestnicy zdobywali szereg medali, nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, między innymi w Japonii i Indiach.

Urzeka ludzi skromnością i radością. Jej prace wszędzie budzą zachwyt.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie
Organizator Sekcja Promocji Zdrowia Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9