Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Maj 2019
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

V edycja Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych

2018-10-08 09:00 - 2018-10-11 12:00

W dniach 8-11 października 2018 roku w Cieszynie, Ustroniu, i Czeskim Cieszynie odbędzie się V edycja Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego. Idea tej Szkoły jest próbą realizacji marzenia profesora Jana Szczepańskiego, który w swoich „Dziennikach” (8 I 1940) wysunął ideę jej powołania w Ustroniu. W zamierzeniu Profesora Szkoła ta miała stać się trwałym i istotnym elementem życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim. Jan Szczepański pisał: „Będziemy mieli w Ustroniu dwie rzeczy cenne: bibliotekę i muzeum. A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu”.


Tradycją WSNFiS stało się to, że jej program obejmuje także czeską część Śląska Cieszyńskiego. W tym roku uczestnicy Szkoły udadzą się do Czeskiego Cieszyna, gdzie w Polskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego będzie odbywać się część konferencyjna. W ramach Szkoły odbędzie się konferencja naukowa, pracownicy Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzą dla uczniów warsztaty (np. fotograficzne, teatralne, z języka migowego). 10 października w Cieszynie w budynku Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się panel nt. Kultura regionalna w życiu młodego pokolenia – balast przeszłości czy kapitał na przyszłość – to panel, w którym udział wezmą między innymi profesor Daniel Kadłubiec, Danuta Koenig czy Małgorzata Kiereś.


W tym roku inauguracja WSNFiS będzie mieć miejsce 8 października w Centrum Konferencyjnym na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ o godzinie 9.00. W części inauguracyjnej odbędzie się promocja książki W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego. Tom IV. Wśród wykładowców pojawią się między innymi profesor Jerzy Bartmiński, który wygłosi wykład Polski etos narodowy: szlachecki, chłopski, miejski…?, profesor Tadeusz Sławek: Między rozumem szlachetnym a furią. O człowieku zranionym a także profesor Bogdan Dembiński: Od jaskini Platona do fizyki kwantowej. W ramach Szkoły w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu odbędzie się promocja najnowszej książki ks. profesora Janusza Mariańskiego.


Organizatorami WSNFiS są Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie), Miasto Ustroń, Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński, Uniwersytet Łódzki (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny), Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Kongres Polaków w Republice Czeskiej.
WSNFiS ma swoją stronę internetową ,na której znajduje się szczegółowy plan Szkoły.


Mat.prasowe

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Centrum Konferencyjnym na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ
Organizator Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie),i inni
WWW http://szkolaszczepanskiego.ustron.pl

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9