Polski English Deutch France Czech
Biuletyn Informacji Publicznej

Cieszyn na Instagram
Cieszyn na YouTube

Cieszyn na FacebookBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

MICHAŁ URBANIAK I GÓRALE – W CIESZYNIE

2018-11-10 19:00 - 2018-11-10 21:00

10 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza odbędzie się niezwykły koncert. Michał Urbaniak, światowej sławy muzyk jazzowy wystąpi w jedynym koncercie z góralami. Z jego zespołem zagrają wybitni muzycy góralscy: kapela Wałasi z Istebnej, zespół Besquidians z Beskidu Żywieckiego i kapela Nowina z Jabłonkowa. Podstawą programu będą utwory z legendarnej płyty Michała Urbaniaka wydanej w 1974 przez Columbia Records w Nowym Jorku, gdzie artysta połączył polski folk z jazzem, odnosząc oszałamiający sukces. W tym trzeba wziąć udział!

Cieszyński oddział Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, zachęcony sukcesem tegorocznego festiwalowego koncertu Jazz w teatrze, ponownie sięga do muzyki jazzowej. We współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem muzycznym radiowej „Trójki” (który cieszyński koncert poprowadzi), SPCzS organizuje wydarzenie nie tylko najwyższej klasy, ale też wyjątkowe przez to, że zdarzy się tylko raz. W dodatku w przeddzień jubileuszowego święta niepodległości, któremu muzycy dedykują swój występ.

Michał Urbaniak – jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r. wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock... Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie. Kilkakrotnie koncertował w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat” (1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt. „Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. W 2016 roku otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną od Polskiej Akademii Fonograficznej – Złoty Fryderyk za całokształt działalności muzycznej.
Kapela Wałasi działa w Istebnej od ponad 30 lat. Zespół początkowo wykonywał tradycyjną muzykę Beskidu Śląskiego, sięgając również do szerszego materiału muzycznego z łuku Karpat. Z czasem zaczął tę muzykę aranżować i tworzyć nowe kompozycje. W skład zespołu wchodzą potomkowie tradycyjnych rodzin, grający na skrzypcach, gajdach, instrumentach pasterskich, cymbałach, altówce, kontrabasie.
Zespół Besquidians został założony w 2010 przez dwóch przyjaciół ze wsi Ślemień, Marcina Pokusę i Wojciecha Golca, w skład zespołu wchodzi m.in. także multiinstrumentalista Przemek Ficek. Muzycy należą do wybitnych znawców folkloru beskidzkiego, wirtuozów gry na tradycyjnych instrumentach, ale wzbogacają ludowe instrumentarium o nowe inspiracje, łącząc rozmaite style, brzmienia i barwy.
Nowina to ceniony zespół założony w 1984 roku przy kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Jego liderem jest skrzypek Peter Byrtus, oprócz niego w zespole występuje najczęściej czterech muzyków (skrzypkowie i basista), niekiedy wspomaganych przez głos kobiecy. Piszą o sobie gwarą cieszyńską: „naszim podstawowym repertuarym je muzyka ludowo Ślónska Cieszińskigo a to głównie górolsko, ale starómy sie grać aj inszi regióny a rodzaje muzyki, coby jak nejlepi bawić ludzi”.

Podstawą programu tego spotkania będą kompozycje Urbaniaka z albumu „Atma”, który przeszedł do historii muzyki jako oryginalna fuzja nowoczesnego, elektronicznego jazzu, swingujących rytmów latynoskiej bossa novy oraz tradycyjnego polskiego folkloru. W oryginalnym nagraniu wzięli udział Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski i Czesław „Mały” Bartkowski oraz Ray Mantilla. Albumem „Atma” Urbaniak rozpoczął swoją wieloletnią karierę w USA, o jego randze mogą świadczyć ceny, jakie osiągał na aukcjach i fakt, że kiedy czterdzieści lat po premierze został wznowiony w wersji CD, stało się to wydarzeniem muzycznym.

Projekt Michał Urbaniak i górale „Atma” na stulecie niepodległości jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” oraz ze środków Powiatu Cieszyńskiego.

Czy cieszyńskie spotkanie dwóch światów muzycznych będzie wydarzaniem na miarę nagrania „Atmy” sprzed lat? Trzeba przekonać się osobiście!

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie
Cena 30, 50, 60 zł

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9