Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

21. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

2019-04-27 17:00 - 2019-05-03 21:00

Ruszamy pełną parą z przygotowaniami do 21. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, który odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 27.04-3.05.2019 roku.

W tegorocznym programie festiwalu znajdą się między innymi:

🎥 retrospektywa reżyserska Marka Koterskiego
🎥 retrospektywa reżyserska Jana Švankmajera
🎥 retrospektywa aktorska Marcina Dorocińskiego

Więcej informacji dotyczących programu filmowego, koncertów i gości, których z radością powitamy w Cieszynie już wkrótce!

AKREDYTACJE

Trwa internetowa sprzedaż akredytacji 7-dniowej na 21. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Najtańsze akredytacje, w cenie 150 zł, można zakupić od 7 stycznia, tylko do 31 stycznia! W zestawie 7-dniowa akredytacja i pakiet startowy (katalog, koszulka, torba) oraz niezapomniane wrażenia filmowe!

W celu zakupienia akredytacji należy zalogować się na stronie www.kinonagranicy.pl, po uprzednim zarejestrowaniu się i założeniu tzw. profilu użytkownika. Więcej informacji na stronie: https://kinonagranicy.pl/pl/strona/akredytacje

O „KINIE NA GRANICY”

"Tutaj spotyka się to, co dla mnie ważne i piękne... Dziękuję za ten festiwal!" - Agnieszka Holland

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.

Miasto podzielone rzeką Olzą łączy Most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.


HISTORIA PRZEGLĄDU FILMOWEGO KINO NA GRANICY/HRANICI

Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici zrodził się w środowisku Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z płynącej z serca potrzeby poznawania kultury sąsiadów zza rzeki. Pierwsza edycja w 1999 roku oferowała jedenaście czeskich filmów pokazywanych w jednym kinie. Trzecia edycja przyniosła rozszerzenie artystycznych poszukiwań na kino Słowaków, czwarta pokazy także w Czeskim Cieszynie, a na szóstej pojawiły się filmy polskie i węgierskie – i tak już miało pozostać.

Liczba pokazywanych filmów systematycznie rosła, by w dwunastej edycji w 2010 roku dojść do okrągłej setki. I wtedy rozpoczęła się doceniana przez uczestników przeglądu stabilizacja: 6 dni, co najmniej 4 miejsca projekcji w jednym, choć podwójnym mieście, zawsze ponad 100 filmów, 5 koncertów i mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Niezmienna pozostaje też baza: konsekwentnie odkrywana i promowana kultura najbliższych sąsiadów. Dotychczas w ramach Kina na Granicy wyświetlono ponad 1000 filmów twórców polskich, czeskich, słowackich. Wydarzenie gościło znakomitych artystów, a wśród nich byli: Agnieszka Holland, Andrzej Barański, Jiří Menzel, Katarzyna Figura czy Petr Zelenka.

>Kino na Granicy gromadzi tysiące widzów, którzy doceniają wyjątkowy charakter przeglądu i jego niepowtarzalny klimat. Dla wielu z nich to wpisany już na stałe do kalendarza pomysł na spędzenie filmowej majówki.


Informacje
Miejscowość Cieszyn/Czeski Cieszyn
Miejsce Kino
WWW https://kinonagranicy.pl/

Urząd Miejski w Cieszynie, Biuro Promocji, Informacji i Turystyki promocja2@um.cieszyn.pl, Cieszyńskie Centrum Informacji tel. (33) 4794 248-9