Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Wakacje 2019 - letni wypoczynek

2019-07-01 - 2019-09-01

Lato to nie pora na nudę!

Wakacje spędzone w Cieszynie? Jak najbardziej! Atrakcje dla najmłodszych przygotowały m.in. Wydział Sportu Urzędu Miejskiego, cieszyńskie szkoły, organizacje pozarządowe, Cieszyński Ośrodek Kultury, także Biblioteka Miejska.

19 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek przed wakacjami. Pora więc pomyśleć o wypoczynku, poznać ofertę miasta i aktywnie w niej uczestniczyć. A, że będzie w czym wybierać tego jesteśmy pewni – jak również tego, że lato spędzone w mieście będzie twórcze, aktywne i pełne wrażenie.

Cieszyńskie publiczne szkoły podstawowe zadbały o to, by spędzić wakacyjny czas w doborowym towarzystwie, rozwijając swoje pasje i dobrze się bawiąc. Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza najmłodszych mieszkańców na półkolonie, w ramach których zaplanowano wyjścia na basen, halę widowiskowo-sportową, wyjścia do kina i biblioteki. Nie zabraknie również ciekawych wycieczek i warsztatów zainteresowań historyczno-regionalnych. Na półkolonie zaprasza również Szkoła Podstawowa nr 4 i Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi. Kręgle, wycieczki, warsztaty z klockami INCASTRO, udział w przedstawieniach teatralnych, zajęcia sportowo-rekreacyjne, czy zajęcia plastyczne – to tylko przedsmak tego, co będzie się działo tego lata w naszym mieście.

Warsztaty logicznego myślenia, szachowo-sportowe, artystyczne, czytelniczo-filmowe, informatyczne (zabawy z robotami i kodowanie), plastyczno-techniczne… to z kolei propozycja SP2 i SP3 z Oddziałami Integracyjnymi. Zaś w SP6 nauczyciele i lokalni animatorzy realizować będą zajęcia sportowe i rekreacyjne w każdą środę tygodnia w godz. 12.30 – 16.00. Zajęcia odbywać się będą na boiskach orlik, a ich uzupełnieniem będą organizowane wycieczki rowerowe i piesze po najbliższej okolicy.

Sporo tego – prawda? Ale przecież w wakacjach o to chodzi, by każdy znalazł propozycję spędzenia czasu wolnego dostosowaną do swoich zainteresowań, pasji i oczekiwań.

O letni wypoczynek najmłodszych mieszkańców zadbały również organizacje pozarządowe i parafie. Na obóz pod namiotami, czyli wyjazdową formę wakacyjnego wypoczynku zaprosił dzieci i młodzież Związek Harcerstwa Polskiego. Zapowiadają się więc dwa aktywne tygodnie, podczas których uczestnicy wezmą udział w programie pracy wychowawczej, który jest dostosowany do wieku, a którego celem jest nacisk na przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zjawisk ryzykownych. Nie zabraknie również gier terenowych, olimpiad sportowych, czy festiwalu piosenki.

O swoich podopiecznych nie zapomina również organizując „Wakacje w Kontakcie” Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”. Półkolonie socjoterapeutyczne mają na celu zapewnienie dzieciom z gminy Cieszyn atrakcyjnego wypoczynku letniego oraz stworzenie dla nich alternatywnego do przeżywanego w domu rodzinnym sposobu spędzania czasu wolnego. Program zakłada pracę terapeutyczną, socjoterapeutyczną oraz artystyczną z dziećmi. Zajęcia otworzą dzieciom drogę do aktywnego i twórczego spędzenia wakacji, poznania nowych osób oraz konstruktywnych form wykorzystania wolnego czasu poprzez zajęcia artystyczne, rekreacyjne i kulturalne. Podczas półkolonii planuje się organizację interesujących zajęć artystycznych, terapeutycznych, wyjść do kina, na basen oraz wycieczek edukacyjnych i kulturalnych.

Z propozycją na tegoroczne wakacje wyszło również Stowarzyszenie Wspierające Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, organizując obóz artystyczny dla 45 dzieci (które są członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej). Miejscem realizacji wypoczynku będzie Kołobrzeg, w którym odbywać się będą codziennie zajęcia: taneczne, wokalne, plastyczne i profilaktyczne. W zależności od pogody przewiduje się spędzanie maksymalnej ilości czasu na plażowaniu, w towarzystwie zajęć sportowych (gry i zabawy) oraz artystycznych (budowle z piasku). W ramach obozu zaplanowano również trzy wycieczki. Przed uczestnikami - Wioska Indiańska w Zieleniewie, Międzyzdroje i Skansen w Wolinie. Obowiązkowo dzieci będą uczestniczyły w rejsie statkiem po Bałtyku oraz w warsztatach wiązania lin żeglarskich, co stanowi ogromną atrakcję dla dzieci z południa Polski.

Tradycyjnie o najmłodszych mieszkańcach pamiętała również Parafia Rzymsko Katolicka p.w. św. Elżbiety w Cieszynie, organizując dla dzieci i młodzieży wesołe wakacje w Krynicy Morskiej z programem profilaktyczno-terapeutycznym. Uczestnicy zwiedzą Frombork, Malbork, Trójmiasto, Kąty Rybackie, Sztutowo. Z pewnością oprócz opalania i kąpieli w morzu nie zabraknie również rejsu statkiem. Akcja szkoleniowa z hokeja na trawie realizowana w Międzywodach w województwie kujawsko-pomorskim to propozycja Klubu Sportowego Cieszyn Sekcji Hokeja na Trawie.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy zaprasza natomiast dzieci z cieszyńskich szkół podstawowych na kolonie letnie z elementami programu profilaktycznego "Spójrz inaczej" do Pogorzelicy oraz na półkolonie letnie z programem profilaktycznym. Jak pokazuje doświadczenie - organizacja wypoczynku letniego w formie półkolonii cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców. Uczestnicy mają zapewnione dożywianie w postaci śniadania i obiadu, w sposób aktywny spędzają czas wolny pod opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, a także uczestniczą w zajęciach profilaktycznych, rozwijając kompetencje społeczne oraz emocjonalne. Organizatorzy od lat obserwują, że istnieje zapotrzebowanie na taką formę wypoczynku. W zajęciach biorą udział dzieci wywodzące się z różnych środowisk rodzinnych, w tym dzieci wymagające szczególnego wsparcia i pomocy ze względu na swoją sytuację rodzinną (lista placówek wsparcia dziennego TPD, w których prowadzone będą półkolonie znajduje się w załączniku).

To jeszcze nie koniec letnich propozycji.

Wśród wielu ofert równie bogatą w wydarzenia zapewnia również Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”. „Kulturalne Lato z COK” to półkolonie, podczas których dzieci spędzą miło i kreatywnie czas. Przez 5 dni będą tworzyć i działać: malować, rysować, kleić, robić przestrzenne elementy, poznawać nowe zagadnienia związane z kulturą, a także śpiewać, tańczyć i uczyć się układów tanecznych. Każda półkolonia zakończy się wernisażem powstałych prac i prezentacją tańców (terminy oraz tematyka półkolonii znajduje się w załączniku).

O to, by spędzić wakacyjny czas w doborowym towarzystwie, rozwijając swoje pasje i dobrze się bawiąc zadbał tradycyjnie już Wydział Sportu Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Szkolna laba spędzona w sportowej formie to: Downhill City Tour Cieszyn, czyli rowerowe starty indywidualne na czas, 8 Amatorskie Mistrzostwa Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, „Wakacje z rakietką” (zajęcia z tenisa stołowego), „Siatkarskie lato 2019” (turnieje siatkówki plażowej i halowej ) i zajęcia rolkarskie na Hali Widowiskowo – Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.

W ramach akcji Sportowe Podgórze - Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka zaprosi w wakacje mieszkańców i gości na Rodzinne Mistrzostwa w Biegach Przełajowych i Rodzinny Turniej Gry w Boule, Turniej Gry w Piłkarzyki.

To jeszcze nie wszystko.

Na dzieci i młodzież czeka rolkoteka i wakacyjna nauka pływania. Propozycje dla siebie znajdą również młodzi sympatycy piłki nożnej, hokeja na trawie i tenisa. Nie zapominajmy również, że przed nami IV Otwarte Mistrzostwa Śląska w siatkówce plażowej kobiet i mikstów (szczegółowe i aktualne informacje dostępne są na stronie sport.cieszyn.pl).

Najmłodsi czytelnicy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie z całą pewnością również zapamiętają tegoroczne wakacje, jako czas aktywny, ciekawy i pełen przygód. Podczas „Wakacyjnej Pracownia Opowieści” - uczestniczki i uczestnicy stworzą film animowany na podstawie bajki Milosa Macourka „Żyrafa czy tulipan”. W czasie „Wakacyjnej Pracowni Foto/graficznej”, a także podczas zajęć fotograficznych, dziennikarskich i graficznych – spełnią się z pewnością niejedne dziecięce marzenia, których podsumowaniem będzie happening „Motyle na Głębokiej”. Wakacyjny czas pożegnamy tradycyjnie wydarzeniem „Strachy na Zamku”, jednak zanim ten moment nastąpi, cieszmy się słońcem przygodą. Udanego wypoczynku :)

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Cieszyn

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl