Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na InstagramBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2019
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

2019-08-26 16:30 - 2019-08-29 22:00

Nadchodzi z największych wydarzeń kulturalnych roku - 32. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. To wyjątkowe przedsięwzięcie co roku przybliża mieszkańcom Śląska - m.in. Chorzowa, Brennej, Pszczyny i oczywiście Cieszyna – kulturę innych narodów świata, ich taniec, muzykę i śpiew. W naszym mieście wydarzenia odbędą się w dniach 26 – 29 sierpnia.

W Festiwalu udział wezmą znakomite zespoły z różnych stron świata: z Czech, Argentyny, Ekwadoru, Meksyku, Bułgarii, Litwy i Sycylii. Czego możemy się spodziewać? Z całą pewnością oryginalnych widowisk na najwyższym poziomie, prezentacji zwyczajów i obrzędów różnych kultur – ciekawych, przyciągających uwagę, często odmiennych, ale przez to bardzo interesujących.

Wydarzenia, które odbędą się w Cieszynie, rozpoczną się 26 sierpnia o godz. 16:30 barwnym korowodem ulicami miasta i prezentacją na Rynku o godz. 17:00. Kolejnego dnia, 27 sierpnia, o godz. 18:00 odbędzie się Koncert inauguracyjny w Teatrze im. A. Mickiewicza. Swoistą wisienką na torcie będzie jednak koncert „Muzyka Świata”, który zaplanowany jest na czwartek, 29 sierpnia. Impreza odbędzie się o godz. 19:00 w Teatrze im. A. Mickiewicza. Podczas widowiska zaprezentują się wybitni wokaliści i muzycy, będzie można także usłyszeć instrumenty charakterystyczne dla danych regionów. Bez wątpienia będzie to prawdziwa duchowa uczta, która na długo zostanie w pamięci widzów. Otwórzmy się na różnorodność tradycji! Niech Cieszyn zatętni muzyką i tańcem!

Program:
26 sierpnia, poniedziałek
16:30 Korowód ulicami Cieszyna
17:00 Prezentacja na Rynku
27 sierpnia, wtorek
18:00 Koncert inauguracyjny – Teatr im. A. Mickiewicza
29 sierpnia, czwartek
9:30 Śniadanie na trawie – gry i zabawy z udziałem zespołów – campus uniwersytecki
19:00 Koncert – Muzyka Świata – Teatr im. A. Mickiewicza

Na Festiwalu wystąpią następujące zespoły:

ARGENTYNA
Gran Ballet Argentino składa się z tancerzy, muzyków, śpiewaków i aktorów, rozumiejących ducha argentyńskiego ludu, jego osobowość i stosunek do życia. Ich repertuar charakteryzują tango i wiejskie tańce. Ten pierwszy, niewątpliwie związany z wizerunkiem Argentyny, dodaje do spektaklu intensywnej zmysłowości, natomiast spontaniczne tańce wiejskie z różnych regionów ukazują codzienne życie z dala od zgiełku miasta.

BUŁGARIA
Zespół taneczny “Hemus” został założony w 1967 roku w miejscowości Vratsa. W swoim repertuarze posiada różnorodne pieśni i tańce z wszystkich rejonów Bułgarii. Grupa była wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursach organizowanych Białorusi, czy też w Rosji.

CZECHY
Zespół Draháň z miasta Blansko rozbudza w widzach zainteresowanie czeskim folklorem. Składa się z grupy muzyków i grup tanecznych. Oprócz występów tanecznych grupa pokazuje również tradycyjne obrzędy i obyczaje. Muzyka ludowa grana jest na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, klarnet, kontrabas i cymbały.

EKWADOR
Tradycyjna grupa taneczna Uniwersytetu Tecnica Del Norte w Ibarze powstała w 1986 roku. Jej misją jest rozwój, promocja, ochrona oraz rozpowszechnianie kultury ekwadorskiej wśród młodzieży. Grupa składa się z uczniów szkół średnich, studentów i młodzieży od 13 roku Od 1986 roku zespół dał ponad 5500 koncertów w Ekwadorze oraz poza jego granicami.

LITWA
Zespół Pieśni I Tańca “Vingis” powstał w 1962 roku. Jego członkowie są studentami Vilnuius Gediminas Technical University. Muzycy przekazują tradycyjną litewską muzyką ludową, grając na autentycznych instrumentach ludowych. Grupa brała udział w wydarzeniach wpisanych na listę światowego dziedzctwa UNESCO, tj: World Lithuanian Song and Dance Celebration oraz Baltic Students Festival “Gaudeamus”.

MEKSYK
Zespół „Compañía de Danza Folklórica de la Ciudad de México” powstał, aby dać młodzieży alternatywną przestrzeń do nauki i rozpowszechniania różnych form tańca. Dzięki temu młodzi ludzie mają szansę przekazywać tradycje ludowe poprzez ekspresję ciała. Zespół tworzą nie tylko artyści, ale również osoby, dla których wartości powszechne, sztuka i splendor pozwalają tworzyć dumę narodową i prezentować ją w innych krajach, a także kontynentach.

SYCYLIA
Założona w 1989 r. w nadmorskim mieście Licata, grupa folklorystyczna „A Lanterna” ma szczególny szacunek dla rybaków, którym poświęcają dużą część programu. Piosenki i tańce są opracowane przez członków grupy, na podstawie starannych badań lokalnych zwyczajów codziennego życia XVIII wiecznej sycylijskiej wsi.

POLSKA
Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice" działa przy Uniwersytecie Śląskim już
od 50 lat. Bijącym sercem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice" są studenci Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz nich do zespołu należą studenci innych śląskich uczelni oraz osoby w wieku „po studenckim", dla których taniec i śpiew ludowy jest wielką pasją. Warto też wspomnieć, że SZPiT „Katowice" jest gospodarzem Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, który odbywa się już po raz 32.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej jest dobrze znany wszystkim mieszkańcom Cieszyna. Powstał w 1950 roku, dziś liczy ponad 200 członków. Rocznie Zespół daje około 70 koncertów. Repertuar jest bardzo bogaty i obejmuje pieśni i tańce nie tylko Ziemi Cieszyńskiej, ale również: beskidu śląskiego i żywieckiego, wiązanki pieśni i tańców: górnośląskich, lubelskich, rzeszowskich, sądeckich, wielkopolskich, kaszubskich, opolskich.

Tekst: AB / ORG.
Foto: arch. MSFF

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Rynek / Teatr im. A. Mickiewicza
Organizator Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca "Katowice", Miasto Cieszyn, ZPIT

Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl