Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

fot. mat/pras

fot. mat/pras

Malownicze Beskidy – wystawa pejzaży Stanisława Sikory

2019-10-01 07:00 - 2019-10-31 18:00

Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie prezentuje prace Stanisława Sikory pod tytułem „Malownicze Beskidy”. Wystawa będzie czynna w dni robocze do końca października, wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Stanisław Sikora to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ustrońskich artystów z niezwykle bogatym dorobkiem. Od prawie pięćdziesięciu lat zajmuje się malarstwem olejnym ciesząc oko pięknymi pejzażami, głównie rodzimymi – beskidzkimi, z zanikającą drewnianą architekturą. Barwne, zalesione góry o różnych porach roku, polany z kopkami siana, potoki, malownicza rzeka Wisła to główne motywy jego prac i zarazem swoista dokumentacja beskidzkich krajobrazów. Potrafi znaleźć urokliwe zakątki cieszyńskiej ziemi i utrwalić je za pomocą pędzla. Jest autorem również sporej kolekcji obrazów przedstawiających zamki i pałace polskie, która znajduje się na zamku w Grodźcu.
Wywodzi się z rodziny o tradycjach artystycznych, zapoczątkowanych przez wujka Jana, który ze swoim bratem Franciszkiem samodzielnie zgłębiał tajniki malarstwa. Zginął młodo w czasie wojny, ale Franciszek nie zaprzestał malowania. Całe swe życie tworzył pejzaże, portrety i sceny rodzajowe. Talent malarski odziedziczyło jego dwóch synów - Jan i Stanisław. Malarstwem zajmuje się również córka Stanisława - Beata. Zamiłowanie do tworzenia w rodzinie Sikorów na razie trwa.

Stanisław Sikora rozpoczynał pierwsze kroki w malarstwie pod okiem ojca, ale swe zdolności rozwijał także w Domach Kultury, na plenerach, gdzie stykał się z twórczością innych artystów i wymieniał doświadczenia. Splot wydarzeń, upór i kilka ważnych postaci sprawiło, że na poważnie zajął się twórczością i uczynił z niej główną drogę swojego życia, po której kroczy do dziś. Przez lata wypracowywał i doskonalił swój styl, korzystając z własnych doświadczeń i kolegów z grupy plastycznej „Brzimy”, w której aktywnie działa od samego początku. Uczestniczył w wielu plenerach w kraju i za granicą. Ma na swym koncie sporo wystaw zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Starej Kordegardzie w Warszawie, w Bielsku-Białej, Ustroniu, Gliwicach, Prudniku, w Genk w Belgii, w Neukirchen-Vluyn w Niemczech orazi Budapeszcie. Za swój wkład w rozwój lokalnej kultury został uhonorowany herbem „Za zasługi dla miasta Ustronia”. Nadal tworzy i wystawia, bierze udział w plenerach, gdzie przekazuje swą wiedzę młodym artystom. Jest niezwykle pracowity, a jego obrazy znajdują się w niemal każdym ustrońskim domu, a także na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Galeria Zmienna Zespół Poradni Specjalistycznych
Organizator Sekcja Promocji Zdrowia Szpitala Ślaskiego w Cieszynie

Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl