Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Luty 2020
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

„Podwójnie wolne”

2019-09-17 - 2019-10-24

Nowoczesna wystawa plenerowa „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem w Polsce. Wystawa wyróżniona w konkursie „Polish Graphic Design Awards”, w kategorii „Wayfinding”, odwiedziła już Warszawę, Łódź, Ostrów Mazowiecką, Kraków, Białystok, Środę Wielkopolską i Katowice.

We współpracy z Muzeum Śląska została rozbudowana o moduł „Kobiety Górnego Śląska”. Atrakcyjna forma wystawy oraz duże nią zainteresowanie skłoniło Instytut Pileckiego do przygotowania jej międzynarodowej wersji, która swoją premierę miała w Wilnie, towarzysząc obchodom 100-lecia praw politycznych kobiet na Litwie. Kolejnym przystankiem międzynarodowej wersji będzie Berlin a następnie Paryż, Londyn i Sztokholm.

Tę cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę można oglądać od 17 września do 24 października 2019 na rynku w Cieszynie. Na wystawę zapraszają Instytut Pileckiego, Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Miasto Cieszyn. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24 września 2019 roku o godzinie 15:00 na Rynku w Cieszynie, a następnie o godzinie 16:00 zapraszamy na panel dyskusyjny w Sali Rzymskiej w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Tadeusza Regera 6.

O wystawie „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”

Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 28 listopada 1918 r. Polki otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. W pierwszych wyborach odrodzonego państwa - 26 stycznia 1919 r. - Polki z miast i wsi po raz pierwszy w historii poszły do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli – i co ważne – swoje przedstawicielki w parlamencie.

- „Przyznanie kobietom praw wyborczych, stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych i nowoczesnych państw Europy” – mówi prof. Magdalena Gawin, autorka koncepcji wystawy, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – „Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we wrześniu 2018 roku umieściło projekt ordynacji wyborczej na liście krajowej Pamięci Świata UNESCO. Tego dnia wolna Polska została na zawsze połączona z ideą równości obywateli wobec prawa” – dodaje prof. Gawin.

Stulecie praw wyborczych

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Kobiety Górnego Śląska

Moduł „Kobiety Górnego Śląska” przygotowany przez Muzeum Śląskie przybliża sytuację mieszkanek tego terenu w XIX w. Zwraca uwagę na ich prawa i podejmowane aktywności publiczne. Odwołuje się do idei i osób obecnych w dyskusjach XIX i początku XX w. – organizacji domagających się praw wyborczych dla kobiet i społeczno-politycznych działań podejmowanych przez szerokie grono kobiet.

Wystawa „Podwójnie wolne” będzie eksponowana na Rynku w Cieszynie od 17 września do 24 października 2019. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 24 września 2019 roku o godzinie 15:00 na Rynku w Cieszynie, a następnie o godzinie 16:00 zapraszamy na panel dyskusyjny w Sali Rzymskiej w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przy ul. Tadeusza Regera 6.

mat.pras

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Rynek

Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl