Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


UniaBudzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomości Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona poświęcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poświęcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Cieszynianka na Południowym Pacyfiku

2020-01-14 17:00 - 2020-01-14 18:00

Melanezyjski archipelag Nowej Kaledonii jest nam mało znany. W czasie spotkania z Karoliną Kanią, pochodzącą z Cieszyna antropolożką, badaczką i podróżniczką, wyruszymy w podróż po kaledońskim archipelagu. Na Nowej Kaledonii spędziła ponad rok, mając możliwość życia w plemieniu i dzielenia codzienności z Kaledończykami, dzięki czemu poznała wyspiarskie życie od podszewki. Zapraszamy 14 stycznia o godz. 17:00 do COK „Dom Narodowy”!

Melanezyjski archipelag Nowej Kaledonii jest nam mało znany. Odległy – zarówno geograficznie, jak i kulturowo – przyciąga głównie Francuzów, którzy skolonizowali wyspy w drugiej połowie XIX wieku. Dziś Nowa Kaledonia jest miejscem, w którym melanezyjskie tradycje i zwyczaje Kanaków (ludności autochtonicznej) przenikają się z europejskim stylem życia. Trudna kolonialna przeszłość, która wcale nie jest tak odległa, wciąż przejawia się w trudnych relacjach pomiędzy autochtonami, a przyjezdnymi. Jak wygląda życie na wyspach Nowej Kaledonii, której mieszkańcy za kilka miesięcy wypowiedzą się w referendum niepodległościowym?

Karolina Kania - etnolożka i antropolożka kultury, badaczka w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu, trenerka edukacji międzykulturowej. Od ponad dziesięciu lat pasjonuje się Francją i jej terytoriami zależnymi. Początkowo na wyspie Reunion, a obecnie na Nowej Kaledonii prowadzi badania terenowe, które pozwalają jej lepiej zrozumieć nie tylko lokalną kulturę, ale również relacje łączące mieszkańców wysp z Francją. Lubi zmiany, które pobudzają i inspirują ją do działania. Po powrocie z Nowej Kaledonii postanowiła zamieszkać w czeskiej Pradze. Prowadzi bloga www.ethnopassion.pl. Wstęp 5 złotych.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy"

Urząd Miejski, Wydział Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl