Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram


Unia

eUrz´żŻd - Elektroniczne Us´żŻugi dla Mieszka´żŻca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomo´żŻci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w CieszynieStrona po´żŻwi´żŻcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona po´żŻwi´żŻcona kopercie ´żŻycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła

2021-01-04 14:45 - 2021-02-07 23:45

Wystawa prezentuje rzemieślników, których wytwory obrazują ideę nowego rzemiosła.

Rzemiosło to modny temat, często goszczący w mediach poświęconych wnętrzom, modzie i kuchni. Określenie jakiegoś wytworu mianem "rzemieślniczy" stało się wręcz nobilitujące. O rzemiośle mówimy jednak różnymi językami, współczesny dyskurs o tym zjawisku jest polifoniczny, a świat nowego rzemiosła ma wiele twarzy. Jego cechą jest pluralizm. Charakteryzuje je bogactwo materiałów, technik i wzorów, a rzemieślnikami mogą być zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, wytwórcy, czy usługodawcy. Rzemiosło oparte jest o tradycyjne wzory i techniki, ale też nastawione na innowacje, szukające miejsca pomiędzy sztuką a designem.
Obecny rok przyniósł nam weryfikację wielu postaw konsumenckich. Poddał pod dyskusję podstawowe wartości, na których opieramy nasze codzienne wybory. Przerwane łańcuchy dostaw przyniosły zwrot w kierunku produkcji lokalnej. Dały też szansę drobnej wytwórczości. Chętniej kupujemy, gdy znamy pochodzenie przedmiotu, historię jego powstania i gdy wiemy, że stoi za nim konkretny człowiek. Zagrożenie kryzysem gospodarczym przyniosło też aktywizację lokalnych inicjatyw, a pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawił, że wolimy kupować mniej i naprawiać, mieć przedmioty lepszej jakości, z materiału o znanym pochodzeniu. Wiedza o materiale, możliwość jego utylizacji, proces powstawania przedmiotu stały się równie ważne, jak sam efekt końcowy.

Doświadczanie materiału, skupienie, wyciszenie, rytm pracy mierzonej zmęczeniem ciała są też istotą pracy rzemieślnika. Medytacyjny wręcz charakter tej pracy wywołuje zainteresowanie i chęć odwiedzenia warsztatów rękodzielniczych. Spotkania przy rzemiośle to coraz częstsza alternatywa dla innych form aktywności i wyjazdów integracyjnych organizowanych przez firmy lub instytucje.
Jeszcze innym powodem zainteresowania rzemiosłem jest wywołany przez pandemię przymus pobytu w domu i cyfrowy porządek zajęć online, telekonferencji, wirtualnych spacerów. Dom stał się szczególnie ważny, a naszą reakcją jest potrzeba otaczania się namacalnymi przedmiotami. Namacalnymi dosłownie, o dającej się wyczuć pod opuszkami palców strukturze. Piękno, jakość, materialność nabrały znaczenia, a wnętrza stały się sposobem na wyrażenie naszej osobowości.
Rzemiosło nie jest oczywiście panaceum na kondycję współczesnego świata. Jednak ręczna praca i wyjątkowe przedmioty wykonane z poszanowaniem dla środowiska mogą i powinny stać się alternatywą dla naszych codziennych wyborów. Dla wielu twórców rzemiosło to także źródło utrzymania w trudnych gospodarczo czasach. Warto mieć na uwadze te konteksty oglądając wystawę, jak i robiąc codzienne zakupy.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Zamek Cieszyn
Organizator Zamek Cieszyn

Urz´żŻd Miejski, Wydzia´żŻ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl